| Someonefromsomewher a întrebat:

Ce inseamna pana la urma iubirea? Se spune ca e frumoasa, dar eu nu prea am avut parte de ea, dar si cand am avut, m-a facut sa sufar ca niciodata.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La cum dramatizezi pe aici nici nu ma mira

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Adry05):

Să înțeleg, asta vroiai să-mi zici mie?

| Adry05 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu, persoanei care a pus intrebarea

| Andreeush a răspuns:

Iubirea este singura care te determina sa te schimbi, sa il pui pe celalalt inaintea ta si sa traiesti prin el, nu prin tine. Iubirea te face sa renunti la ego-ul tau si este singura care din doi face unu.
Iubirea nu o intalnesti intr-un singur loc, intr-o singura persoana si o singura data. Atata timp cat nu incetezi sa crezi, sa te deschizi sa vezi dincolo de suferinta si de frica, iubirea te va gasi. Ea te schimba, te face sa cresti, sa te cunosti mai bine si sa stii ce iti doresti cu adevarat. Nu cred ca poti sa iubesti in adolescenta la fel cum iubesti la maturitate, pentru ca atat noi, cat si sufletele noastre evolueaza, cresc, se transforma. De-a lungul vietii ai mai multe iubiri care te reprezinta pe tine, asa cum esti in diferite momente ale tale. Iubirea poate sa fie o nebunie copilareasca ce te face sa canti si sa razi de fericire din orice, poate sa fie incredere, confort si sentimentul de siguranta, poate sa fie pasiunea care te devoreaza pe dinauntru evoluand intr-o durere care te purifica sau poate sa fie o pace interioara si o liniste nemarginita care iti spune ca langa acel om e locul tau si cautarea ta s-a incheiat.
Iubirea este intregul inteles al vietii si existentei noastre.

| Plato a răspuns:

Iubirea e tot, totul e iubire. Dumnezeu e iubire, iar Dumnezeu e tot. Iubirea e infinitul si absolutul, desăvârșirea sentimentelor, inceputul si sfarsitul.
Este, intr-adevar, cel mai puternic si frumos sentiment.
"Iubirea inseamna indumnezeirea unei persoane, punerea acesteia inaintea propriei vieti." - Victor Hugo

| ForeverAlone97 a răspuns:

Un lucru de care nu voi avea parte niciodată, pentru că ăsta-i norocul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca iubirea e cea mai puternica forta din univers, care nu poate fi descoperita de cercetatori. Fara iubire nu am lutea exista. Avem nevoie de ea mereu, in fiecare zi. Iar persoanele din jurul nostru ne pot oferi asta. Chiar si prin mici gesturi cum ar fi o imbratisare sau un zambet. Nu poate fi definita cumva, dar iubirea e ceva de nedescris. Albert Einstein a scris o scrisoare despre Iubire, foarte interesanta pe care o poti citi.
Nici ru nu am prea avut parte de ea, dar o descopar in persoanele cu suflet mare, ce ma inconjoara.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Albert Einstein a fost 100% materialist si 0% nihilist.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salut! happy Iubirea este o emotie nemarginita. Empatia, afectivitatea care exista intre(de obicei)doua persoane.winking este cel mai frumos sentiment.Cand te indragostesti, parca exulti, radiezi de bucurie, razi cu lacrimi laughing ...plangi.Ai impresia ca esti in al noualea cer, cand iti transpira mainile si iti explodeaza inima iar persoana pe care o admiri vine si te imbratiseaza. big grin Este ceva indestructibil si merita sa experimentezi.Se spune ca prima iubire nu se uita niciodata.winking Nu incerca sa te indragostesti de altcineva,pentru ca tot timpul vei suferi,devi confuz, uiti iubirea autentica. sad Nu fi trist ca s-a incheiat si bucura-te ca a avut loc! happy Retraieste cele mai frumoase momente in minte, in vis, sperand la o iluzie viitoare pana mori si sa mori neimplinit! Curaj, viata merge inainte! tongue Ai putea sa ne povestesti, daca vrei. Funda?

| vladorcolac a răspuns:

Inseamna ca nu a fost iubire, iubirea nu te face sa suferi niciodata. Ce inseamna iubirea? Sa investesti timpul tau in cineva sau ceva anume. Sa dedici timp din viata ta cuiva fara sa ceri nimic in schimb. Sa oferi ceva de la tine fara sa ceri nimic in schimb si sa te simti bine ca o faci, de exemplu cand ii dai unui om al strazii mancare calda niste bani si o imbratisare, si ii vezi ca incep sa planga de fericire, momentul in care te uiti in ochii acelei persoane si iti ofera un sentiment intern puternic, aia e iubire. Iubirea nu e doar unul cu una Netflix and chill. Dragostea adevarata o se simte mereu complet diferit. Fluturi in stomac, nu e iubire, dragostea la prima vedere nu e iubire, vreau persoana respectiva, am nevoie de acea persoana, nu e iubire, ci pur egoism datorat dorintei lacome de A AVEA. Cand iubesti pe cineva cu adevarat, nu o sa simti nimic, doar calm, relaxare si pace.