| XminyoongiXx a întrebat:

Ce inseamna pentru voi scoala? Cel mai interesant raspuns primeste funda happy big grin happy

11 răspunsuri:
| MiyakoSaki a răspuns:

Un loc unde iti petreci multi ani din viata, sperand sa iei bacul apoi sa gasesti un loc de munca rezonabil..cam asa happy

| Wehrmacht a răspuns:

Un loc unde inveti ceva.

| ElenaSA a răspuns:

Scoala? Loc in care inveti cunostinte din diverse domenii, in care-ti faci prieteni, in care apar primii fiori ai iubirii, in care inveti sa relationezi cu alti adulti decat cei din familie.

| Seepty a răspuns:

Un loc unde socializez si unde am cunoscut persoane care acum inseamna mult pentru mine...chiar si profesorii...cu toate ca sunt chiar enervanti uneori o sa imi fie dor de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O cladire.

| AR1373 a răspuns:

Locul in care iti petreci timpul pentru a invata,dar te duci acolo doar sa te intalnesti cu prietenii.
Fara scoala nu putem devenii "cineva in viata"-vorba mamei,dar are si dezavantaje,mai ales in Romania,exista materii de care nu o sa ai nevoie niciodata cum ar fi desenul,muzica si tehnologia (cu ea te mai intalnesti,dar tot porcarii te pune sa inveti).
Daca nu ar fi asa de sufocanta poate am invata cu placere dar pentru ce naiba iti trebuie teorema lui pitagora daca te faci dansator? sau de ce iti trebuie sa stii sa desenezi daca te faci astronaut?-aici am exagerat putin.
Urasc gandul ca avem nevoie de scoala si mai urasc si profesorii care te cearta(dupa ce trebuie sa invatam la zeci de materii mai trebuie sa luam si uniforma, sa facem liniste la ora, sa nu alergam pe holuri si nu stiu cate lucruri nu avem voie sa facem).
Profesorii trebuie sa ne ajute sa invatam, sa ne dezvolte creierul si sa ne faca o placere sa ne intalnim cu ei, dar placerea dispare cand te intalnesti cu ei si ei te injura ca n-ai uniforma... avem un sistem de invatamnt de rahat pe care trebuie sa-l inghitim cu totii.

| L0v3isTheWaY a răspuns:

Școală este un rău necesar.
Succes!winking

| SashaS a răspuns:

Pentru mine scoala este locul unde am pasit pentru prima data ca intr-un loc de unde stiam ca voi pleca cu un bagaj de Informatii important pentru viata mea.
Aici merg in fiecare zi, ma intalnesc cu prietenele mele, iau parte la cele mai smechere razboaie mondiale cu creta si cornuri. O enervez cu colegii pe femeia de servici si ne alearga cu matura magica si arunca cu farasul dupa noi.
La scoala invat de ce cade marul, din ce este sucul acidulat, cum sa imi stapanesc emotiile, de ce se scrie "infipt" si nu "imfipt", ce sunt fractiile, de ce zboara liliacul si nu merge.
Imi vad baiatul pentru care mi-as da viata, ii zambesc la ore si ma trec fiorii cand trece pe langa mine.
Zic "mi-am uitat caietul" cand de fapt doar mi-a fost lene sa imi fac tema.
Deschid usor caietul pe sub banca la test si la teza ma mir de ce nu am luat nota mare.
La scoala sunt mii si mii de intamplari amuzante si emotionante.
Scoala este super pentru mine( logic doar in pauze dar fara scoala nu facem nimic, am fii toti niste ignoranti).
(:

| patry01 a răspuns:

Pentru mine scoala inseamna o noua lume in care iei totul de la zero unde ai cele mai mari emoti, unde se leaga marile prietenisi lumea te vede exact cum esti tu, unde toti sunt alaturi de tine, unde lasi toul in urma si traiesti clipa, unde lasi imaginea de copil cuminde din ochi parintilor si dai frau liber sentimeltelor, unde te indragostesti pentru prima data, unde faci cele mai nebunesti lucruri impreuna cu colegii, unde te simti cel mai stanjenit cand ti-se fac observatii, dar mai ales sentimentul de implinire cand termini un nou an scolar si iesi pe poarta scoli cu diploma in mana.Asta inseamna scoala pentru mine

| andraSchwungg a răspuns:

Locul ala in care daca tu ai minte te uiti la toti prosti cum se bat jignesc si alte chesti.

| NicollePink a răspuns:

Scoala? Este un loc de care momentan mi-e dor! Este primul loc in care socializezi, iti faci prieteni si chiar inveti chestii utile sau mau putin utile! Sfatul meu ar fi sa profitati de fiecare moment petrecut in scoala. Momentan sunt la facultate, anul 2 si nimic nu se poate compara cu tot ce era in scoala! Succes!