| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă "sa îți faci de cap" când ii bat părinții apropo și îți spun ca faci ce vrei și iti faci de cap.

Răspuns Câştigător
| Satirity a răspuns:

A-și face de cap = a comite fapte periculoase, primejdioase; a se ține de prostii, a face blestemății.
În cazul menționat de tine mai sus: A face prostii/ sa faci ce vrei ( ce doresti) fara sa iti intrebi parintii.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Adică să faci ce vrei tu fără să ții cont de ce spun părinții tăi și ceilalți din jurul tău.

| Crackman a răspuns:

Sa faci exact cum te gandesti, de multe ori este o idee proasta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți faci de cap înseamnă să faci ce vrei, fix ce ai zis și tu înainte