| Carolina1972 a întrebat:

Ce note ati luat la bac? Cum ati trecut peste aceasta perioada "horror" a oricarui elev de clasa 12? Dau la romana, istorie si geografie. Ce sfaturi imi dati sa trec cu brio la toate? E chiar asa dificil? La istorie in special.
La geografie cum as putea scoate o nota decenta, 7-8. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Incepe sa inveti foarte bine de acum! Intr-o luna si ceva (dar cine mai stie cand o sa se dea bac-ul laughing ) ai timp sufficient sa inveti la o materie chiar de 9. Tin minte ca am lasat pe ultima suta de metrii (ultimele 2 saptamani ) tampeniile alea de comentarii la Limba Romana si noroc ca a picat ceva ce invatasem laughing. In rest, nu e o perioada chiar atat de horror. Trebuie doar sa te concentrezi bine materia de BAC mai ales acolo unde mai ai de invatat si o sa iei note bune. Ajuta sa faci si cate un subiect ( gasesti pe edu.ro subiectele din alti ani, daca nu ai carte) ca sa vezi ce nivel ai si unde trebuie sa mai lucrezi.

| Carolina1972 explică (pentru danutzu96):

Am facut ff multe variante, am rezolvat variantele din anii trecuti si uitandu-ma pe barem cam as lua o nota bunicica la geografie gen 7-8. Problema e cu romana si istoria deoarece eu m-am gandit ca comentariile sa le invat in ultima luna (desii nu cred ca e o alegere buna). Si sa ma apuc sa invat la istorie cele 5 capitole fiindca la istorie mi-e frica, nu sunt sigura ca as scoate 5-6 din primele 2 subiecte, deoarece si la ultima simulare luasem 5 :\

4 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Eu am dat la română, matematică şi logică.
La română am luat 9, 15, având în vedere că esti la un profil uman, trebuie doar să citesti si să retii. Pentru ca să iti fie mai usor împarte materia pe capitole. Încearcă să te organizezi, să poti invata zilnic câte ceva, câteva capitole, subliniază chestiunile mai importante sau schitează esentialul. Nu în ultimul rând, oferă-ti timp şi de respiro, asta presupune organizarea.

| Violleta2022 a răspuns:

Invatand pe rupte, poti obtine note decente, daca nu te-ai chinuit in ultimii doi ani, sa inveti lectie de lectie!
Este ultima suta de metrii, acorda-i atentie totala, petrecand 10-12 ore pe zi invatand si vei lua cel putin un 7-8 la istorie si geografie, unde este doar de citit.
BAC-ul nu-i dificil deloc, poate pentru putorosi, care nu au chef sa invete deloc, fiind un examen simplu, de dificultate medie si cunostinte generale, pe care il sustin totii copii de pe glob, cand termina liceul.

| Clarity a răspuns:

Sincer sa treci trebuie sa te pui sa înveți, încearcă sa înțelegi ce citești ca sa îți aduci aminte mai ușor. In anul in care am dat eu a fost foarte greu, da sincer când am ajuns la facultate nici nu au contat notele de la bac. Învață cât poți și fii sigura pe tine, lasă stresul in spate, dacă nu poți încearcă meditație, sunt clase pe Youtube.
sper sa te ajute