| Carolina1972 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi! Deci, sunt clasa 12 si urmeaza sa dau bacul la romana,istorie,geografie, fiind la profil uman. Dar am o intrebare. Ce sunt competentele?! La engleza si romana. Gen ce sfaturi imi dati, sa fac exercitii, ce sa fac? In special la romana. Ce imi va cere sa fac? Am inteles ca vom intra cate 6 in clasa si vom extrage fiecare cate un bilet, iar dupa aceea?! Va rog! Sunt foarte ingrijorata! Imi explica cineva? sad multumesc!

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Ai competente la romana si va trebui sa tragi un bilet, sa citesti un text si o sa ti se dea niste cerinte pe acel text pe care o sa le rezolvi oral.

La engleza ai mai multe probe :
-Proba de intelegere a unui text audiat.

-Proba scrisa care consta in intelegerea unui text si producere de mesaje

-Proba orala care consta in proiectarea mesajelor si interactiunea orala.

Si mai ai la TIC.

Competentele sunt un fel de mini-examene, sunt doar de umplutura, ca oricum calificativele se pun pe ochi frumosi si o sa vezi pe fata profesorilor expresia,, hai sa terminam odata... " Nu prea ai ce sa exersezi la competente, poate o sa primesti ceva modele, cum sunt si modelele de bac si o sa vezi mai exact cum este.

Aceste competente sunt folositoare doar daca vrei sa urmezi ceva dupa. De ex, la facultatea de limbi straine, posibil sa reprezinte un avantaj sau la orice altceva.
Dar daca nu te intereseaza iti zic doar ca este suficient sa fii prezenta. Nu exista,, competente picate", ci cel mai rau e sa fii amsenta.

| Carolina1972 explică (pentru Nemessys):

Nu,nu vreau sa urmez nicio facultate. Vreau doar sa imi iau bacul. Citisem undeva ca conteaza doar sa fii prezent si totusi sa zici 2, 3 cuvinte. Deci nu afecteaza cu nimic, mu? Gen sa nu intru la probele scrise? Scuze pentru intrebari, dar am un camion de emotii in mine! big grin

| Nemessys a răspuns (pentru Carolina1972):

Daca nu te prezinti la competente nu o sa intri in BAC, simplu. In rest, daca te prezinti si iei cele mai slabe calificative, intri.

4 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Competentele alea sunt sunt cea mai mare frectie. Trebuie doar sa te prezinti la ele, nu poti sa pici, doar iei un calificativ mic. Trebuie sa te prezinti la toate, altfel ramai in sesiunea urmatoare sa dai competenta ramasa ca sa iti vezi diploma.

| Carolina1972 explică (pentru danutzu96):

Deci clar nu ma stresez. Credeam ca sunt mega importante! Iti multumesc