| sorin a întrebat:

Ce parere aveti de lumea care pleaca in strainatate la munca e bine sau nu?

19 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E bine si nu e bine. Depinde la ce te raportezi. Din punctul meu de vedere foarte bine ca pleaca, chiar daca Romania nu va mai avea forta de munca. Pentru ca nu merita... Ca si roman, nu esti sustinut de tara ta... Mai bine pleci si lucrezi pe un salariu decent decat sa stai si sa te chinui degeaba in tara...

daniela
| daniela a răspuns:

Daca acolo isi gasesc un loc de munca decent de ce sa moara de foame aici? Drum bun si numai bine

| anaid a răspuns:

Decat sa moara de foame mai bine printre straini si in plus unii dintre ei nici macar nu vor sa se mai intoarca si le este rusine sa spuna ca sunt romani...bine sunt si persoane care isi aduc aminte cu placere de tara lor natala si le vorbesc strainilor despre Romaniawinking

| Pho3nix a răspuns:

Eu zic ca e de bine.
In tara asta de ''rahat'' n-ai unde naibii sa muncesti. Ai un salariul de tot ''rahatul''.

| Leea1234 a răspuns:

Pai nu stiu!
eu am momente cand ma bucur, ca am plecat, dar am si momente cand "blestem" pe toata lumea!(in special pe base)
si am ajuns la concluzia ca "da"e mai bine!
in tara nu poti decat sa supravietuiesti, dintr-un salariu, ca de cumparat sau construit o casa nici nu se discuta!
aici (cel putin eu)traiesc bine, imi permit sa-mi satisfac unele capricii, si imi mai si raman bani "sa-i pun de-o parte"(ce-i drept nu foarte multi)

| hândel a răspuns:

Tu crezi ca pleaca departe de familie de placere? Eu plec de nevoie, nu asa de simtul aventurii sau sa vad alte tari. Daca cacanarii astia mi-ar oferi conditii la mizerabilul salariu din tara, poate n-as mai pleca-n afara. Bine-nteles ca nu-i bine. Dar ce sa facem daca celor care ar trebui sa le pese de noi, cei pe care i-ati ales (eu niciodata n-am votat), nu le pasa?

| marsy a răspuns:

e bine! macar asa se pot intretine... tongue sh pot trai.

| kitty_8919 a răspuns:

Crezi ca pleaca de dragul dea pleca pleaca pentru a putea sa se descurce pe viitot

| Yly a răspuns:

Pai depinde de fiecare cu ce scop pleaca. E bine.atata timp cat meritahappy

| Abcfunny a răspuns:

Dupa parerea mea este bine ...doresc sa ofere familiei un trai mai bun si pentru asta ii felicit

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Sincer eu cred ca e bine, in strainatate oameni castiga mai multi bani, ei merg acolo ca sa poata intretina familia, nu toti neam nascut bogati, desi e greu si acolo totusi cand se intorc o va duce mai binewinking

| deleuandrei a răspuns:

Sigur ca e bine doar la noi nu se cistiga ceea ce trebuie sa se cistige in alte tari... si sigur nu pleaca din placere sau sa vada alte tari dar pleaca pentru a intretine familia...

| sigmanet a răspuns:

Nimeni nu pleaca de placere, toti pleaca de nevoie. Insa in afara te bucuri de un salariu mai mare si esti tratat si respectat ca om, dar te copleseste distanta de casa si dorul de cei dragi.

| el3ctronizenT a răspuns:

Asa cum nu e bine sa iei din radicini un copac care se alfla intr. un loc si sa il pui in alt loc. asa e si q oamenii

| alexandra_1780 a răspuns:

La inceput nu a fost bine si vroiam sa ma intorc acasa, dar acum am hotarat sa raman in italia pentru totdeauna. o sa merg acasa doar de sarbatori sa-mi vad neamurile si prietenii.

| eu_3271 a răspuns:

E bine. Sper ca o sa ma mut si eu in alta tara si n-o sa ma mai intorc aici vreodata

| traiescinlumeaviselor a răspuns:

Da e bine...nimeni nuh pleaca de placere... dar pur si simplu nuh ai ce face in romania...stai sa muncesti pentru 6 mil max 8? sa fim serioshi...nuh poti trai q un salariu de nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa-si traiasca viata asa cum doreste. Daca tu nu faci un pas spre o existenta mai buna, nimeni nu se va sinchisi pentru tine, in locul tau.

E bine pentru cel care pleaca, isi face un trai mai bun.Pentru el si pentru familia lui.Multa lume, multi batrani traiesc pe seama copiilor plecati peste mari si tari, care le trimit bani de paine.Altfel s-ar prapadi de foame, cu pensiile din Romania...

Din moment ce nu fac rau nimanui, nu incalc dreptul nimanui, de ce sa nu plec?

Partea proasta e ca de multe ori pleaca un sot, o sotie, un tata, care-si lasa familia in tara... dar asa cum zice Otonis, nu pleaca de placere, pleaca tocmai pentru a asigura viitorul copiilor pe care acum este nevoit sa-i paraseasca.Temporar.Mai bine sufera acum, decat sa sufere pentru tot restul vietii din cauza lipsurilor, a necazurilor materiale.

Bine, multi comenteaza cum ca banul nu inseamna nimic.Prostii! In ziua de azi, nici macar dreptul de a primi tratament daca esti bolnav nu-l mai ai, fara bani, fara "atentii" catre doctori. Te paseaza de la o sectie la alta, ca pe o bucata de carne, fara sa le pese ca tu mori cu zile.

Cel putin, aici, in tarisoara noastra asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu era mama plecata in Anglia de unde aveam bani sa fac facultatea in Bucuresti sa platesc taxa, chiria, intretinere etc...asa ca e bine pentru mine insa e greu pentru ea. Asta fac parintii pentru copiii lor-foarte multe sacrificii. Si desi am si eu un job part-time tot e greu.