| BiancaPo8 a întrebat:

Ce parere aveti de minori care consuma alcool inainte de varsta de 18 ani?

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

Depinde ce inseamna consum de alcool?

un pahar de bere la o pizza la o zi de nastere la 17 ani nu omoara pe nimeni

un obicei din a bea acool zilnic nu mai conteaza ca esti minor sau major, nu e sanator pentru nimeni

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parerea mea este ca nu vor apuca varsta de 20-25 de ani, fiindca ajung alcoolici, putand face coma alcoolica si murii de tineri.
Ficatului unui copil este inca fragil in adolescenta si nu poate procesa alcoolul, putand sa puna imediat copilul in coma alcoolica sau sa-l duca spre ciroza alcoolica si ulterior cancerul de ficat si moartea.

Cum copii/minorii nu pot discerne binele de rau, sunt ajutati de lege si parinti sa NU aiba acces la cumpararea de alcool, fiindu-le interziza atat cumpararea de alcool din magazine, cat si intratul in cluburi, puburi sau restaurante, neinsotiti de parinti, pana implinesc 18 ani!

| sierra1 a răspuns:

Ok, și la onomastică, zile de naștere, majorate (unde sunt minori la greu) ce-ai vrea să facă? Să bea suc de portocale și să facă rugăciuni în grup?

Mai "păcătuiesc" și ei. Important e să nu sară calu'

| VoidEternal a răspuns:

Niciuna. Am pareri despre oamenii pe care ii cunosc, nu despre X categorii sociale care manifesta comportamentul Y. Astea sunt doar prejudecati si preconceptii.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Pai își bat joc de sănătatea lor si își pun sănătate în pericol

| DrHeart a răspuns:

Important este ce parere ai tu despre minorii care consuma alcool inainte de varsta de 18 ani. Dupa parerea mea, este ok atata timp cat nu este un obicei zilnic. Sa iesi la o bere, doua, nu a omorat pe nimeni si fiecare are propriul sau barometru pentru ceea ce inseamna "mult", "prea mult", "suficient", in functie de limitele organismului. In timp ce X se imbata daca bea 5 shot-uri si 10 beri, Y poate se imbata din 2 beri. Intreaba-te ce vrei sa faci tu. happy Vrei sa te imbeti si sa nu mai stii de tine, sa iti iei blackout si sa nu iti amintesti ce ai facut, sau vrei sa te simti bine si sa te distrezi. Cauta masura care e cea mai potrivita pentru tine si Have fun!winking