| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre fetele care pun baietii in "Friend zone"?

8 răspunsuri:
| Slow a răspuns:

Chestia asta cu "Friend-zone" este in primul rand un subiect "cool" in ultima perioada. Pana acum ceva timp nici nu auzisem de asta, cu atat mai putin sa stim la ce se refera. Din punctul meu de vedere procesul acesta a existat intotdeauna, insa doar acum a primit un nume. In primul rand este o chestie subiectiva. Fiecare isi cunoastea povestea cel mai bine si probabil stie de ce a ajuns acolo, poate chiar si intelege. Aceste friend-zone nu e decat lipsa sentimentelor de iubire fata de o persoana care vrea sa fie cu tine. Nu tine de noi chestia asta si nu noi hotaram de cine ne indragostim. Pana la urma nici nu e vina noastra daca cineva s-a indragostit de noi si nu ii putem raspunde in acelasi fel. Iar unii oameni pur si simplu nu sunt facuti sa fie impreuna.
"Te vad doar ca pe un amic, nimic mai mult"-este o afirmatie cat se poate de sincera. Daca fata nu se poate atasa in acel sens de el, este cel mai bine sa nu profite de sentimentele lui. Dar acel baiat se va simti bagat in friend-zone; amici si nimic mai mult. Eu nu pot avea nicio parere despre acele fete, atata timp cat fiecare facem asta la randul nostru. Sunt sigura ca si de tine e vreo fata indragostita, pe care tu nu o vezi decat ca pe o amica, caci, vezi tu, si baietii baga fete in zona aceasta a "suntem amici si nimic mai mult".

| NascutSaFiuTrist a răspuns (pentru Slow):

Tin sa te contrazic la chestia ca un baiat ar putea sa considere o fata amica.Nu cred ca un baiat din anturajul tau poate sa te considere amica lui, vezi u, noi baieti cand ne uitam la o fata ne dorim sa o avem, fie ea si "cea mai buna prietena" pentru ca asta este cea ce numesc eu al 6-lea simt al barbatului, este ca si cand nu stiu daca ai vazut tu un pui de leu este prieten cu un pui de antilopa, ceva frumos, mananca amandoi, se joaca amandoi dar la un momentdat ingrijitorii parcului gasesc puiul de antilopa sfasiat de puiul de leu, asa este si cu prietenia intre un baiat si o fata cine imi zice mie ca un baiat este amic cu o fata ori e gay ori impotent pentru ca o data si o data se v-a intampla ce e firesc sa se intample intre un baiat si o fata. Si sa nu fiu pe langa subiect parerea mea despre fetele cu friend zone este ca se iubesc prea mult pe ele si nu accepta sa fie iubite de tine, parerea mea.

| Slow a răspuns (pentru NascutSaFiuTrist):

Exista situatii si situatii, nu trebuie generalizat. Eu personal iti spun ca am trait chestia asta din partea unui baiat "doar amici". Pot garanta ca nu e nici gay, nici impotent, pur si simplu nu ma vede pe mine ca fiind o posibila iubita. Pentru mine sa ajungi in friendzone inseamna sa nu fii acceptat de celalalt intr-o relatie si nu doar in pat pentru o nopate. Sex poate face oricine, insa dragostea intre doua persoane se naste mai greu.

| NascutSaFiuTrist a răspuns (pentru Slow):

Tot ce este posibil, dar tu nu poti sti ce este in mintea lui nu poti sa fi sigura ca el nu te doreste. Poate el te placea si stia ca u i-l consideri doar un prieten si nu indraznea sa spere la mai mult, se multumea doar cu amicitia ta doar sa poata fi in prezenta ta, spun asta pentru ca am patit-o pe pielea mea aveam o vecina pe care o stiam de mult timp imi cerea sfaturi in legatura cu baietii imi zicea mai multe chestii desprea ea pe care unele prietene pe care le avea nu le stiau, ma considera amic, dar intr-o zi am vazut-o altfel decat amica mea si i-am zis asta si ea a zis ca mai bine nu ii ziceam chestia asta si aproape un an nu am mai vb dupa care a venit la mine si mi-a zis daca putem sa fim din nou prieteni am zis ca da doar pentru a putea sa stau macar de vorba cu ea sa o vad, ma multumeam doar cu prezenta ei dar de atunci eu nu o mai consider amica si am tras concluzia ca un baiat nu poate fi amic cu o fata pentru ca mereu isi face simtita prezenta dorinta de mai mult decat o simla prietenie numai ca nu o poti spune pentru nu a supara persoana in cauza.

| Slow a răspuns (pentru NascutSaFiuTrist):

Pot spune ca eu ma aflu in situatia opusa. Eu sunt cea care am mers mai departe cu sentimentele, sentimente pe care mi le-am marturisit. Raspunsul din partea lui (prietenos, nu neg asta) a fost ca el nu ma poate vedea pe mine ca pe iubita lui. Deci sa ramanem prieteni. Nu exista o regula de baza in care doar baietii se indragostesc de amicele lor, iar fetele ii resping. Exista si situatia inversa in care fetele ajung in friendzone, ele indragostindu-se de amicii lor. I se poate intampla oricui sa se indragosteasca de cine nu trebuie, indiferent de sex.

| NascutSaFiuTrist a răspuns (pentru Slow):

Ai mare dreptate dar mai este mult timp pana femeile vor intelege barbatul si vice versa.Te pup si sa ai o seara buna!

| Slow a răspuns (pentru NascutSaFiuTrist):

Nu stiu cat de mult conteaza sa ne intelegem, pentru ca asta oricum nu se va intampla in viitorul apropiat. Ceea ce conteaza, consider eu, este sa ne acceptam recirpoc asa cum suntem. Nu putem intelege placerea barbatilor de a sta in fiecare seara in fata televizorului cu o bere in mana, voi nu veti putea intelege de ce suntem obsedate de curatenie, insa putem accepta ca barbatilor le place berea si meciul de fotbal, iar voi puteti accepta ca noua ne place sa traim intr-un mediu ordonat. Pana la urma, fericirea tine de acceptare. Multumesc, o seara placuta si tie! happy

| Raizen69 a răspuns:

Este ceva normal si banal.