| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii orgoliosi, in special adolescentele orgolioase, dar si orgoliul in sine? Cel mai bun raspuns primeste funda!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E bun si orgoliul cand e justificat, adica cand persoana de langa chiar se poarta aiurea si merita s-o scoti din viata ta si sa nu-i mai asculti promisiuni false, insa cand o ignori pentru ceva minor ca asa iti spune mandria, e o problema. Trebuie sa stii cand sa-l folosesti si cand sa lasi de la tine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Una e sa ai demnitate, alta sa fii orgolios. Unii le confunda. Orgoliul e un defect si eu nu vreau sa am de-a face cu astfel de oameni.

| Plato a răspuns:

Orgoliul e bun in limita in care inseamna a pune pret pe tine si ideile tale. Rau devine atunci cand, in fata unui adevar evident, tu negi pentru a-ti sustine orgoliul.

| Paula2018 a răspuns:

Oamenii orgoliosi vor tot timpul sa fie "diferiti" fata de ceilalti, insa nu in modul bun. Ce nu inteleg ei, e ca... orgoliul nu e o calitate. Orgoliul si mandria sunt dusmanii cei mai periculosi in viata de zi cu zi, ei te imping de la spate sa te consideri superiori si sa nu ramai la nivelul oamenilor simpli. Adolescentii din ziua de astazi primesc tot ce-i mai bun de la parinti, insa ei folosesc asta in mod gresit, ei considera ca sunt pe o treapta mai inalta, din pacate viata asta, cu bune, cu rele, ne cam taie din avant si ne invata sa fim buni si sa ne multumim cu ce avem. Asadar, sfatul meu este... lasa orgoliosii in lumea lor, ei au cel mai mult de pierdut (chiar daca ei nu isi dau seama pe moment, in timp sa vada), iar tu traieste-ti viata frumos, bucura-te de ce primesti, mult sau putin, sa fii multumit.