| blackheart26 a întrebat:

Ce parere aveți despre prieteniile de pe Instagram/Facebook? Se pot dezvolta frumos și sa nu fie o prietenie pe interes? Credeți ca vor ajunge sa se întâlnească in realitate chiar dacă stau la sute de km distanță? Am o prietena care sta departe de mine, distanța fiind de 500 de km, ne certam cam des și incep sa pun suflet chiar dacă stiu ca este o prietenie de pe net...

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Din moment ce sunt primul care răspunde, îți pot spune ca următoarele răspunsuri pe care o sa le vezi, vor fi doar opinii ale unor persoane bazate pe propria lor experienta si/sau din auzite, dar asta nu înseamnă că ce li s-a întâmplat lor, o sa ți se întâmple și ție.

Eu am avut prietenii pe net care s au terminat dar nu am suferit dupa ele deoarece este normal asta. Dacă începi o prietenie sau mai ales o relație de iubire cu gândul ca o sa tina toată viata și ca o sa fie totul frumos, o sa ai mult de suferit. Nu contează ca este reala sau virtuala. Doar pregătește te psihic ca exista posibilitatea ca acea relație sa se termine.

Ca să îți răspund la prima întrebare, eu nu am nimic împotriva, ba chiar le recomand. Nu face nimeni niciun rău dacă vorbește cu cineva care se afla la distanta. Ma gândesc ca sunt multe persoane care se afla în sate, unde posibilitățile de a socializa fata în fata sunt foarte limitate. Poate acea persoana vrea sa vorbeasca despre un topic anume dar nimeni din acea localitate nu este interesat de acel topic. Asa ca mi se pare normal sa apelezi la on line.

Si eu de exemplu lucrez într un program și am ceva pasiuni. Iar în viata reala nu am pe nimeni care sa facă ceea ce fac și eu sau sa fie pasionat de aceleași lucruri. Asa ca apelez la on line. Pe mine nu ma interesează unde se afla omul ala și ce face. Dacă avem o discuție serioasa și facem un schimb de valori, eu sunt mulțumit chiar dacă lucrul asta se întâmplă numai în mediul on line.

Legat de situația cu prietena ta, vezi ce faci, ai grija.

| blackheart26 explică (pentru Nemessys):

Mă aflu in aceeasi situație și eu, nu prea am lucruri in comun cu fetele de la mine din oras, in acea fata am găsit o latura identică cu a mea, deși sta departe eu am vrut sa vina la mine in vizita, dar din pacate nu se mai poate

| Nemessys a răspuns (pentru blackheart26):

Nu fa din asta un scop, nu ar trebui sa fie. Lasă lucrurile sa meargă de la sine, nu ar trebui sa fie o obligație de tip,, vai. Hai sa ne întâlnim cât mai repede ". Fiecare cu posibilitățile lui.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se poate, de ce nu, eu am mai avut prieteni din alte orașe și cu unii chiar am ajuns să mă întâlnesc.

| Michaeel a răspuns:

Am avut multe prietenii de astea pe internet și mai toate au durat 2 luni straight face după s-au cam plictisit săracii si am ajuns sa nu mai vorbim... Nu cred în prieteni in general, în ziua de astăzi e greu sa îți faci prieteni adevărați care sa îți fie aproape. Foarte frumos ca ai început o prietenie pe internet dar as zice sa nu te atașezi prea mult pentru ca la un momendat va veți plictisii una de alta și veți uita ca a-ți fost vreodată "prietene".