| anonim_4396 a întrebat:

Buna, tuturor! Ce parere aveti despre sintagma BANII NU ADUC FERICIREA?

18 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este o lege universala, pentru unele persoane nu o aduc, pentru altele da.

| Catrice a răspuns:

Mișto.

| SilentRain a răspuns:

Banii nu aduc fericirea, dar te asigur că ai facturile plătite și frigiderul plin
Mai bine depres și bogat decât depres și sărac

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru SilentRain):

Dar ce poți face cu ei sa te simți bine!

| mentholinks a răspuns:

Aduc puicute in pat care te ajuta sa-ti alini suferinta daca nu esti fericit.

| CostinAlamariu a răspuns:

E adevărată

| oglindasultanului a răspuns:

Banii daca ii are omul nu vine "singura" la om, dar sunt necesari pentru a o construi. Cand se ocupa ceilalti, atunci zici ca nu costa, pentru ca nu o platesti tu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Vine de la oameni saraci!

| Mlarisa58 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Eu nu am vazut ca scrie undeva, ca vine de la oamenii saraci, dar sincer asta cred si eu. Oricum nu ar trebui sa ascultam pe cineva care nici macar nu a avut banii respectivi, nici macar nu stiu daca banii aduc fericirea cu adevarat sau nu. Eu consider ca banii sunt importanti si in unele cazuri iti pot aduce multa fericire.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Exact.Banii nu sunt totul cand vine vorba de fericire, dar sunt o componenta foarte importanta! Ai vazut vreo celebritate trista?

| Mlarisa58 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Selena Gomez, a zis la un moment dat pe scena, ca, chiar daca a avut totul, ea nu era fericită. Am mai auzit multe vedete care aveau vorba asta, dar sincer cred ca nu este chiar adevarata. De bani ai nevoie, banii iti pot aduce sanatatea in unele cazuri, in altele din pacate nu.

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Sintagma "BANII nu aduc FERICIREA" nu vine de la saraci, si nici macar de la bogati, vine de la oameni bolnavi, urati si neiubiti.

| AndreeaWTS a răspuns:

Da, da, da.
De-aia toată lumea aleargă după bani.
Toți vor să fie nefericiți. laughing
Ca Ion Țiriac. Sau Jeff Bezos.

Dacă înțelegi diferența dintre fericirea de a avea bani să-ți plătești facturile fără probleme și să poți trăi decent,
și "fericirea" a avea banii care nu te vor lăsa să dormi noaptea, atunci e posibil ca banii să-ți aducă și fericirea.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Nu e nici adevărată, dar nici falsă. Pentru unii oameni, bogați din cale afară, banii nu mai aduc fericirea. Dar pentru noi restul, banii ar fi o adevărată binecuvântare. Depinde din ce perspectivă privești. Mie unuia mi-a aduce fericirea să am mai mulți bani în buzunarwinking.

| Olsen a răspuns:

Dacă ai depresie severa banii nu mai aduc fericirea.
De aceea actorul Robin Williams sa sinucis.
https://youtu.be/G_3r6pwby8Y

Când ai depresie poți avea și miliarde de dolari, tot rău te simți.
Sufăr de foarte mulți ani de depresie și știu cum e.
Am spart în doua luni 10.000 de lei, eram foarte nefericit! Nu ma puteam da jos din pat din cauza depresiei.
Am avut momente când nu am avut 10 lei în buzunar dar eram ok.
Banii nu aduc fericirea dar o întrețin.

| Alex08062018 a răspuns:

Pai chiar nu o aduc, poti avea toti banii din lume, daca nu ai pe nimeni alaturi tot degeaba

| Marcus99 a răspuns:

Sunt de acord

| Andrei226035 a răspuns:

Sunt de acord