| Razvantra a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul de invatamant din Romania?
Faza asta cu examenul national claselor VIII, mi se pare o mizerie, sunt a 8-a si sunt incredibil de stresat. Examenul vine in cateva luni si la simulare la mate am luat 6, 40. Nu inteleg de ce in Romania scolile se asteapta sa fie toata lumea buna la mate, romana...etc. Nu toata lumea este la fel. sa stam de la 12 pana la 7, sa avem timp sa invatam la toate materiile, sa facem temele, sa ne odihnim, sa ne recreemi sa avem timp si de noi? CAND? daca nu tocesc la tot, primesc 3. Tot timpul stresat, am avut ganduri bolnave, mental breakdownuri. Numai din cauza scolii si al examenului.Am prieteni unde armonia din familie este inexistenta pentru ca nu se descurca bine la mate. Ce cretini cred ca toti copiii sunt la fel si ca pot fi bunila exact acelasi lucru.
Am inteles ca in alte tari de ex. Anglia de mic copil, la scoala profesorii incearca sa iti gaseasca niste abilitati si le spun parintilor ca bai, copilul tau este bun la sport sau la mate sau este pasionat de muzica, este interesat in ceva. Nu, in Romania toti trebuie sa fie interesaati saa invete la mate, romana, istorie, religie, geografie, muzica, informatica, fizica, chimie, limbi straine etc...
NU E NORMAL. ce parere aveti, in special cu examenul?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai dreptate și totodată nu ai dreptate

E avadevărat. Sistemul de educație din Romania e greoi și învechit, nu stimulează deloc imaginația și creativitatea.

Pe de altă parte partea de gimnaziu ar trebui sa cuprindă cate puțin din toate materiile că sa poți să îți dai seama ce ai vrea sa faci. Apoi liceul ar trebui sa te lase să dezvolți ceea ce vrei tu mai bine.

Faza cu examenul... Eu doar frustrarea ta că ai luat nota mica, examenele trebuie sa existe că altfel nu ai putea departaja un elev de altul.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, într-adevăr este o perioada stresanta atât pentru cei ce susțin evaluarea națională cât și bacul( dar aici este stresul de 2 ori mai mare, ca este mult mai important).
Părinții, nu toți, dar majoritatea sunt obsedați de rezultatele copiilor, ca cum altfel sa de laude la ceilalți? De multe ori asumându-și meritele pentru notele pe care nu ei le au primit ci copilul.
Și da te înțeleg, sistemul asta este mort de ani de zile, la romana spre exemplu încă vorbim despre Mihai Eminescu, Tudor Arhezi etc, scriitori care da, au însemnat ceva.
Dar nu trebuie sa băgăm încontinuuare noilor generații
astea pe gat pentru ca în ziua de azi devine plictisitor, vor cărți noi scrise și de alți autori( nu de pe vremea mamei, tata, bunica etc), texte captivante.
Nu te stresa aiurea, simulările sunt mai grele în general de cât examenul în sine.
Repeta cât de cât și când examenul ( gândește te ca și dacă iei note proaste tot intrii la un liceu și de acolo te poți transfera)

| Razvantra explică (pentru Alexia999997777777777777):

Cred ca nu sti cat de stresati suntem in legatura cu materiile. la istorie daca nu stii ceva 3 la fel si la chimie fraanceza si multe materii care ar trebui sa fie optionale

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Razvantra):

Știu ce înseamă și eu am trecut prin asta și totul o sa dispară după ce dai examenul( când ai foaia în fața nu o sa ți se mai para atât de wow) după ce îl dai ești ușurat.
Și dacă nu intrii unde dorești exista noțiunea de " transfer" nu este un capăt de la lume.
Sistemul de învățământ este prost de ani buni și nu ai ce sa ii faci.
Depinde și de profesori( nu toți sunt la fel), sunt mulți profesori care predau și fac asta doar pentru salariu nu ca vai ce mult le plac copii și ce fac.
Și da este din ce în ce mai greu cu fiecare an în care crești și apar lucruri și pretenții noi.
Chiar crezi ca o sa mai conteze la liceu cu ce note veneai din 5-8?
Maxim să întrebe pe la inceput, majoritatea o sa te întrebe fix de ce va amintiți, ca să recapitulati.
Și puțin acolo de medii și la ce liceu ați vrut inițial.
Încearcă doar să pari mai implicat și sa întrebi ce nu înțelegi, din moment ce urmeaza un examen ar trebui sa o lase fiecare mai ușor.( lecții găsești destule și pe YouTube, etc).
Și voi cât și cei care susțin anul acesta bacul sunt foarte stresați ( și aici nu exista comparatie, dar ei ce sa ma spună săracii ca dau examenul la 3 materii( una după alta) și trebuie sa învețe la restul materiilor " inutile"? și dacă nu iau bacul, trebuie sa îl susțină anul viitor și un an îl pierd asa.

| Razvantra explică (pentru Alexia999997777777777777):

Mai bine la 18 ani ma mut in Germania unde e salariu minim de 1600 de euro pe cand in Romania este de 600

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Razvantra):

Mai ai timp pana atunci, dar faci cum consideri.

| Fonk a răspuns:

Daca nu te descurci in mare trebuie sa ști:
Matematică: tabelul trigonometric
Romana: sa stii sa faci ultimul subiect ala cu textul
Consider cas cel mai importante.

Mate si rom sunt materi de baza pe care statul le pune la examen.

Cu 6, 40, statul intoteauna dă tapă, subiectele au fost mai grele la ambele materi decât au fost la simulare anul trecut.

Invata, să na jungi ca mine la profesionala. De 3ani stau cu toți ratați și toate c*vele.

Cauta si rezolvă subiectele de anul trecut.