| MakePeaceNotWar a întrebat:

Ce parere aveti " Nu risti, nu castigi ", v-ati baga intr-o afacere periculoasa pentru castiguri materiale?

Răspuns Câştigător
| Unec a răspuns:

Afacerile nu sunt periculase decat atunci cand te temi de ele. Normal ca daca ti-e frica, eziti. Cand eziti, risti. Daca ai incredere in tine, adica sti ce faci si te bazezi pe inteligenta ta ca vei castiga, nu exista niciun risc. Cand nu esti sigur daca vrei sa faci ceva sau nu, e logic, atunci risti; pentru ca nu esti sigur si cand nu esti sigur, alegerile potrivite ies cu noroc, nu cu cap. Adica, esti nesigur si te lasi pe mana norocului si risti sa nu ai noroc. Atunci cand ai incredere in fortele tale si un plan, nimic nu te poate opri din a-ti atinge scopul; pentru ca daca tu stii sigur ca esti indeajuns de bun incat sa reusesti, nu exista niciun risc. Adica iti trebuie categoric stima de sine, un caracter fain si de fier si o atitudine pozitiva. Atunci cand te decizi sa faci pasul cel mare, o sa intampini obstacole. Fie te intorci din drum, fie treci peste obstacole. Drumul catre succes te incearca. Normal ca trebuie sa fii puternic ca sa atingi succesul. Daca ai un scop si un plan, nu mai trebuie decat sa treci peste "betele in roate" care vor parea la un moment dat ca rasar ca florile ca sa te opreasca. Cum spuneam, orice afacere are un lider. Nu poti sa fii liderul unei afaceri daca nu ai o atitudine de lider(adica invingator, puternic spiritual, nu cu nasul pe sus). Iar cu o atitudine de lider, treci peste orice obstacol, in orice afacere. Daca este un risc sau nu, depinde de cat de mult crezi in tine, de cat de mult eziti.

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Chestia aia nu se refera doar la castiguri materiale. Si nu, nu as face asta.

| Mădă0611 a răspuns:

Risc nu inseamna neaparat ceva periculos.
Daca as fi nevoita, da, dar nu ilegal. Stiu ca riscul e o optiune, dar daca e printre ultimele, asta este.

Răspuns utilizator avertizat
| NewTerminator a răspuns:

Depinde de risc si castiguri
daca e avantajoasa da.
si daca vrei sa vinzi drogui ai grija cum le treci granita k estu e simplu