Întrebare recomandată | SuntEuIar a întrebat:

Ce poate face un adolescent de 14 ani impotriva bullyingului? Nu ma intereseaza perspectivele adultilor/profesorilor/altor persoane decat cele ale adolescentilor care au trecut/trec prin asta sau care au avut prieteni care s-au confruntat cu asta.

Răspuns Câştigător
| Anonim0246O a răspuns:

Te înțeleg perfect. Eu am ignorat-o pe fata aia de la începutul clasei a 9a, pana acum câteva săptămâni (sunt a 10a acum). Ideea e ca a vazut ca o ignor, si a prins glas. De la comentarii aiurea a ajuns la înjurături. Intr-o ora m-a înjurat, am așteptat sa se termine ora si m-am dus dupa ea, sa o bat clar. Iti dai seama ca a prins viteza si n-am mai gasit-o. Am așteptat-o in clasa, si m-am luat de ea, efectiv muream de nervi, tot ce stia sa era "hai lasa-ma" "hai gata" "hai bine". Un lucru stiu, daca o mai aud o data ii scap o stângă. @maria. 120ns, da-mi mesaj daca e cazul

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una am ținut secret și în mine totul din a 4 a până în a 8 a, iar în a 8 a m-am răzbunat, am bătut colegii cu cărțile, cu cornul și cu laptele, i-am alergat. So, poți încerca și cu bătaia. Uneori chiar și de ar fi să fii prost, când nu mai poți, te mai cobori la mintea agresorilor. :/

Nu aș recomanda totuși bătaia, pentru că spre exemplu nici în cazul meu nu a făcut nimic bun. laughing) Tipii doar râdeau, îmi râdeau în nas că eu îndrăznesc să-i bat. Nu a rezolvat deci nimic bătaia. Ba chiar mai rău, a fost că astfel a aflat toată școala de situația mea și mama. :/

Deci poate să spui cuiva, unui adult dacă tu îndrăznești. Sau chestii mai machiavelice decât bătaia, le afli punctul sensibil celor care te agresează și îi ataci fără milă acolo. happy

Sau îi pârăști la un prof că cine știe ce au făcut. Sau s-o dăm pe filme, le înscenezi ceva. laughing)) Ceva ce să-i lase cu buza lăsată, nu de la bătaie ci de la șoc. laughing))

| Kaonashii a răspuns:

Problema e asa
ca unii sunt intimidati daca ridici tonul la ei si le arati ca nu merge cu tine
iar altii iau asta pe un motiv si mai mare sa se ia de tine ca vai ai gura mare
deci e cam greu...
Daca nu merge cu indiferenta, inventeaza si tu o barfa despre pers aia poate o sa fie ocupata cu stresul pe tema asta si o sa te lase in pace

| Iepuroi a răspuns:

Depinde în ce mediu ești: online le dai ignore, in ce scolar ii anunți pe profesori, in cercul de prieteni vorbești cu ei și le explici cu ce te-au supărat.

| Anonim0246O a răspuns:

Trebuie sa tratezi "agresorul" cu indiferenta. Gen el vrea satisfacția aia sa te vada pe tine înjosit, sa râdă lumea de tine sau sa te simți tu prost. Incearca sa ii întorci cuvintele, sau pur si simplu sa te uiți scârbit la el, pentru mine a funcționat. Adica se baga in seama constant, făcea comentarii penibile de-mi venea sa i întorc gura la ceafa, dar intr o zi eram plina de nervi si m-am luat in gura cu fata aia. Nu a mai comentat de atunci. As avea nevoie de mai multe detalii, ca sa stiu ce sfat sa ti dau. Iti las instagramul daca e cazul

| SuntEuIar explică (pentru Anonim0246O):

Da, te rog. De un an il tratez cu indiferenta, si a functtionat. Comenteaaza la adresa mea cand are ocazia, cand zice un profesor numele meu. Stiu ca cheia secreta e indiferenta dar chestianasta te macina psihic, ieri am avut asa de multi nervi in cat mi-am facut planul de cum si cand sa il bat la scoala de nu o sa-i mai vina vreodata da mi zica sau sa-mi faca ceva

| SuntEuIar explică (pentru Anonim0246O):

Nu sunt sigur daca tu esti, la momentul actual ai 1 follower si ai la follow 3 persoane?

| Anonim0246O a răspuns (pentru SuntEuIar):

Da, e un cont făcut doar pentru situații de genul. Prefer sa nu-mi dau identitatea pe site-ul asta

| SuntEuIar explică (pentru Anonim0246O):

Inteleg inteleg, ti am dat mesaj

| Anonim0246O a răspuns (pentru SuntEuIar):

Te înțeleg perfect. Eu am ignorat-o pe fata aia de la începutul clasei a 9a, pana acum câteva săptămâni (sunt a 10a acum). Ideea e ca a vazut ca o ignor, si a prins glas. De la comentarii aiurea a ajuns la înjurături. Intr-o ora m-a înjurat, am așteptat sa se termine ora si m-am dus dupa ea, sa o bat clar. Iti dai seama ca a prins viteza si n-am mai gasit-o. Am așteptat-o in clasa, si m-am luat de ea, efectiv muream de nervi, tot ce stia sa era "hai lasa-ma" "hai gata" "hai bine". Un lucru stiu, daca o mai aud o data ii scap o stângă. @maria. 120ns, da-mi mesaj daca e cazul

| mateiborsa123 a răspuns:

Să-i rabatezi

| mirela2022 a răspuns:

Destul de recent am trecut prin ceva urât. Te rog să nu treci singur/ă prin asta. Apelează la ajutorul cuiva, nu ai ce pierde.

| SuntEuIar explică (pentru mirela2022):

Pfuu, trec singur de 1 an dar, " agresorul" s-a inrautatit. "Ajutorul cuiva" da, profesorii nu vor face nimic, si aia e. Mai astept cateva luni pana termin a 8 a si aia e. Presupun

| llllIIIllIlIIIIl a răspuns:

Depinde de cat de grav e. Bullyingul poate fi pedepsit prin lege, si de la 14 ani minorul poate raspunde legal. Am avut o prietena pe care niste colegi o urmareau pana la ea acasa, strigand dupa ea si spunandu-i lucruri groaznice. Dupa ce era sa depuna plangere la politie, totul s-a calmat. Eu zic ca trebuie, in primul rand, sa vorbesti cu dirigintele/diriginta, cu consilierul scolii sau directorul/directoarea, pentru ca acestia le pot spune parintilor copilului care iti da bullying. Stiu ca e greu sa vorbesti despre asta, dar crede-ma ca de cele mai multe ori asa scapi. Nu are rost sa te confrunți tu singur cu copii de genul.

| NoxManx a răspuns:

Pur si simplu nu conteaza, sa iti explic ceva, daca tu il tratezi cu indiferenta si ii raspunzi calm si cu punct de vedere stabilit ca acea persoana este vai de steaua ei si il faci de ras in fata clasei/scolii/prietenilor, aceasta persoana va accepta ca persoana de care isi batea joc si-a batut joc de el si nu va mai incerca sa iti dea bully. Si daca continua treci la bataie si ii arati care este mai bun.

| SuntEuIar explică (pentru NoxManx):

Voi incerca sa aplic zilele astea chestia cu raspunsul calm sa l fac de ras. Daca nu merge trecem la bataie, presupun.

| GueaT2001 a răspuns:

Raspunsul e in tine frate. Uita-te la ceilalti ca si cum ar fi cei mai buni prieteni ai tai, care acum sufera de o boala grea si nu se pot concentra pe persoana ta ca si prieten ci doar traiesc in deriva. Bullingul (pentru cei ce il practica) e o masca pentru a ascunde nevoia de afectiune si dragoste. Slab este cel ce practica bullingul si nu cel ce este brutalizat...