| Beibi a întrebat:

Ce pot face ca sa nu ma mai atasez asa de tare de persoane? De obicei ma atasez si de cele care nu merita. Am o personalitate destul de puternica, dar cateodata sunt prea sensibila. Urasc schimbarile si as dori sa nu ma mai atasez asa de tare de oameni si de anumite locuri. Ceva sugestii?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Toti ne atasam, oferim sentimente (prietenie, dragoste) gratuite si vedem ca am fost naivi. Sugestii pot fi multe, dar inutile. Vei invata odata cu trecerea timpului ca putini sunt oameni de nadejde, care nu umbla pe interes, care sunt valorosi. Ca sa cunosti puterea focului, trebuie sa treci prin el.
Rabdare, orice te face mai puternica. Atasarea e ceva normal, atat timp cat desi, fiind o persoana sensibila, ai echilibrul sa tii anumite limite, sa nu te avanti in prostii. O sa cresti, o sa treci prin greutati, ai sa inveti ca toti sunt OAMENI, dar putini sunt cei ce-ti poti ridica palaria in fata lor.

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E destul de greu. Si eu sunt la fel. Cum vad o persoana mai deosebita caut sa ma apropii de ea. Din pacate nu toti cauta apropierea asta si nu toti sunt asa dornici de relatii noi. Incearca sa inveti cum sunt ceilalti din felul lor de a fi si incearca sa fii asa fata de cei care simt la fel, cei pe care ii simti ca iti vor compania. Sunt si persoane de treaba dar care nu prea sunt asa prietenosi in sensul ca merg pe conceptia : Fiecare pe drumul lui. Aici e mai greu si probabil o sa iti fie un pic aiurea sa vezi o persoana de treaba care nu e asa deschisa. Mi s-a intamplat si mie. Asta e. Cauta sa te bucuri de prezenta celorlalti si sa le arati asta. Daca e sa fie persoane care te apreciaza probabil se va simti asta. Sa nu te atasezi de persoane rauvoioare. In rest ceilalti nu te vor face sa suferi niciodata.

| Vizitiul a răspuns:

Atasarea nu este o problema, o problema este atasarea inainte de vreme, inainte de a cunoaste persoana de care te atasezi. Spui ca urasti schimbarile, pai, daca in viata nu s-ar produce unele schimbari, nu ar deveni anosta?
Oricum e grea, daca mai e si anosta nu ti-ai pierde orice farama de optimism?

| BuburuzZzu` a răspuns:

Asa sunt si eu oh go on
Nu ai modalitati sa scapi de asta! adica de persoane nu ma mai atasez asa repede de vre`o 2 luni de cand am zis ca incep sa "fac pe nesimtita". Si sa stii ca merge! Si s iti zic ceva : nici de prietenul meu nu m`am atasat asa tare!:*
Sper sa treci de aceasta perioadaoh go on

| ciufylovemusic a răspuns:

Si eu am cam aceeasi problema. Nu pot spune ca am facut sau fac ce trebuie dar poate ca daca iti spun ce am facut eu o sa te pot ajuta putin.
Am devenit mai dura, mai nepasatoare, mai nesimtita. Mi-am ascuns sensibilitatea si pe cei care m-au facut sa sufar din cauza asta m-am razbunat.
Ziceai ca nu iti plac schimbarile dar viata e facuta din schimbare. Si tocmai tu vrei sa faci o schimbare in viata ta : sa nu te mai atasezi atat de repede.
Astea sunt parerile mele si sper ca te-am ajutat.

| Bianca3444 a răspuns:

Așa sunt și eu. Nu am neapărat o rezolvare la problema asta, pentru da, este o problemă numită atașament toxic, dar acum puțin timp am găsit un aspect pe care mi l spun mereu atunci când simt ca o iau razna și nu mă mai gândesc la mine. Pe mine personal mă ajută să mă gândesc ca ceea ce văd în persoana aia,, mai diferită" sau,, mai deschisă" am și eu în sufletul meu doar ca nu apreciez așa cum ar trebui. Spre exemplu: îmi place la cineva felul în care vorbește și sinceritatea lui. Pe mine mă atrage acest lucru și mă atașez. Observ acest lucru, îmi dau voie să simt și dacă plăcerea asta devine un sentiment intens, un fel de obsesie, îmi spun ca ceea ce am văzut la persoana respectivă am și eu (sunt la fel de sinceră ca el/ea și de aia sunt atrasă de tipul ăsta de oameni). Totodată cu,, tehnica" asta care pe mine personal mă ajută enorm, am început să mă iubesc mult mai mult, văzând ceea ce iubesc la altul în propria mea persoană. Sper ca îți mai este de folos răspunsul?

| Bianca3444 a răspuns:

Așa sunt și eu. Nu am neapărat o rezolvare la problema asta, pentru ca da, este o problemă numită atașament toxic, dar acum puțin timp am găsit un aspect pe care mi l spun mereu atunci când simt ca o iau razna și ca nu mă mai gândesc la mine. Pe mine personal mă ajută să mă gândesc ca ceea ce văd în persoana aia,, mai diferită" sau,, mai deschisă" am și eu în sufletul meu doar ca nu apreciez așa cum ar trebui. Spre exemplu: îmi place la cineva felul în care vorbește și sinceritatea lui. Pe mine mă atrage acest lucru și mă atașez. Observ acest lucru, îmi dau voie să simt și dacă plăcerea asta devine un sentiment intens, un fel de obsesie, îmi spun ca ceea ce am văzut la persoana respectivă am și eu (ex: sunt la fel de sinceră ca el/ea și de aia sunt atrasă de tipul ăsta de oameni). Totodată cu,, tehnica" asta care pe mine personal mă ajută enorm, am început să mă iubesc mult mai mult, văzând ceea ce iubesc la altul în propria mea persoană. Sper ca îți mai este de folos răspunsul?

| adytzavl94 a răspuns:

Incearca sa te opresti undeva...adica sa nu mai pui sufletwinking te va ajuta big grin