| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face in conditiile in care parintii imi decid viitorul? Am 24 de ani si ei imi spun ce sa devin in viata, cum sa fiu, etc. Vreau sa muncesc in strainatate, asta mi am dorit inca de la 18 ani, dar ei ma obliga sa fac o facultate. Nu ma simt fericit, implinit facand facultate, simt ca imi pierd timpul si as progresa enorm daca as pleca din tara.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si in strainatate ce ai sa faci? Avand in vedere ca nu stii nici o meserie. Oricum, unde vei munci, vei fi sclavul unuia cu facultate.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Iti decid viitorul pentru ca tu nu stii cum sa o faci. Munca in strainatate nu este usoara.

| AnotherGirl a răspuns:

Cum anume îți decid părinții viitorul? Ai 24 de ani, nu mai ești minor, ia deciziile pe care vrei să le iei și trăiește-ți viața exact așa cum vrei să ți-o trăiești. Ce te împiedică? Faptul că îți spun ei una sau alta? Să spună. Ei și-au trăit viața cum au vrut și au considerat și asta trebuie să faci și tu. Nu ai nicio putere să decidă cum să trăiești, că nu mai ai 10 ani. Ești adult. happy

| AnotherGirl a răspuns (pentru AnotherGirl):

Nu au nicio putere***

| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa fim seriosi, ca la 24 de ani nu te mai poate obliga nimeni, nimic si ncii nu te poate forta cineva sa faci ce nu vrei!

Esti ditamai barbatul la 24 de ani si daca nu-ti convine ceva, ia-ti valiza si pleaca in lume!

| Freya1 a răspuns:

Nu poate nimeni sa îți coordoneze viata dacă tu nu vrei.O data ce vrei sa faci ceva, trebuie sa îți tatonezi terenul, sa te pregătești și sa acționezi.

Ideea e ca, nu poți sa încerci sa mergi în străinătate cu bani de la ei, sa stai o saptamana doua și sa te întorci ca nu poți sau nu îți convine.Sau,nu poți sa mergi în străinătate sa faci bani,sa ii spargi pe acolo și după sa vi acasă și sa stai pe bani lor.
Dacă muncești ceva, strânge bani de drum și cele necesare, muncește acolo, ai grija de bani și când te întorci clădește ceva.
Trebuie sa fi sigur și organizat pe ce vrei, ca să nu mai simtă alții nevoia sa îți organizeze ei viata.

| haileewatson a răspuns:

Esti adult in toate regula si poti sa faci ce vrei. De ce te lasi influentat, de ce ii asculti? Ai toata puterea sa faci ce vrei cu viata ta. Cine te opreste sa pleci?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 24 de ani nu iti decid parintii viitorul. Ce te opreste sa te duci in strainatate? Nu te leaga nimeni de pat. Nu ai bani? Munceste in tara pana iti strangi banii necesari. Cat de faculatate, este bine sa o faci, angajatorii de multe ori te percep mai bine daca ai una dar daca te simti mizerabil nu are rost sa o faci. Nu m-as grabii sa sar la conzluzii cu progresatul in afara.
Din nou, parintii nu te obliga cu nimic, esti major si nu mai au aproape nici o juristictie asupra ta.

| suntincopacudeafara a răspuns:

Pai gasesteti un job fa bani (la mcdonalds sau ceva) si dupa pleaca, n-ar trebui sa-ti mai zica parintii tai ce sa faci cu viata ta la varsta asta

| sen0rita a răspuns:

Pleaca? fa ce vrei cu viata ta. daca aveai 18 sau -18 mai ziceam ceva dar gen ai 24. eu personal nu cred ca parintii ar trebui sa iti decida viitorul la aceasta varsta(.