| rolly14 a întrebat:

Ce sa fac ca sa il uit? Mai am atata _______ si cred ca ajung la disperare! Dimineata ma trezesc cu gandul la el, toata ziua imi sta gandul la el, in fiecare secunda si nano-secunda, seara adorm cu gandul la el si adorm greu pentru ca sufar enorm. Intr-o jumatate de an de cand sunt indragostita de el, de cand il iubesc mai bine zis am plans, cat nu am plans toata viata mea pana acum, dimineata, la pranz si seara aproape in fiecare zi. Am zis ca poate asa ma descarc indeajuns incat sa nu mai am lacrimi pentru el, dar din contra! Eu sunt genul de fata, care, atunci cand place un baiat de fapt e gresit a placea, pentru ca eu nu am placut niciodata, eu am iubit din start, gen dragoste la prima vedere asta s-a intamplat de doua ori, acum si acum 6 ani, cand am iubit un baiat 4 ani de zile! Este ingrozitor sentimentul de iubire neimpartasita si acum mi se intampla iar. Se spune ca iubirea dureaza maxim 4 ani ma intreb de data asta cati ani trebuie sa mai treaca ca sa imi treaca de el! Sunt asa deprimata, am avut si ganduri sinucigase, dar bineinteles ca nu le pun in practica, nu am destul curaj. Va rog ajutati-ma!

24 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Mai... Suferinta asta este ca o durere placuta. Treaba e ca, pentru a scapa de chestia asta, trebuie in primul rand sa vrei. Pentru ca de obicei tindem sa vrem, sa speram ca se va putea intampla ceva si continuam astfel sa dam apa la moara acestor trairi.

| CannbalCorpse a răspuns:

Prin asta a trecut si prietena mea cea mai buna, el a parasit-o intr-o zi cand i.am zis sa il uite mi-a zis "Tu nu sti cum e plangi in fieare dimineata si sa te intrebi de ce te-a parasit", atunci mi.am dat seama cat sufera.In clipa aceea am sunat cativa prieteni am iesit, etc, sa zicem ca a mai uitat de el, a doua zi fostul ei prieten ii spune pe facebook, ma combin cu o gagica :s.
Incearca sa iesi mai mult pe afara cu prieteni, gandeste-te ca o sa vina si printul tau o data si o data si ca pana gasesti dragostea adevarata e ceva.
Sper ca te.am ajutat! O seara cat mai frumoasa happy.

| rolly14 explică (pentru CannbalCorpse):

Eu ies afara mereu cu prietenii, faza e ca el e unul din prietenii mei...nu am fost intr-o relatie cu el, si stiu bine ca nu ma place ca l-am intrebat de 3 ori. Si eu tot sufar dupa o jumatate de an.

| CannbalCorpse a răspuns (pentru rolly14):

Nu e el singuru baiat de pe tot globul pamantesc draga mea! Esti o fata frumoasa, nu are rost sa suferi, de relati o sa ai timp ahaa...Dar de copilarie nu o sa mai da. Daca o sa suferi dupa baietii o sa iti ratezi copilaria si mai tarziu o sa iti para rau!
O seara buna.

| CrazyTeenager a răspuns:

E o obsesie de acum, nu iubire, oricat de sensibila ai fi din cauza acestui fapt neimplinit, ar trebui sa treci peste. Nimeni nu trebuie sa iti influenteze asa usor starea emotionala, ar trebui sa ai mai mult control asupra ta happy. In loc sa te sinucizi, bucura-te de viata, toti avem perioade grele, dar dupa vine soarele. Cand ai ras ultima oara pana te-a durut burta?

| rolly14 explică (pentru CrazyTeenager):

Ieri de revelion cu el am ras! faza e ca suntem prieteni deci il vad mai mereu. Si nu e obsesie crede-ma......nu vreau sa fie al meu cu orice pret... vreau doar sa nu mai sufar atata gandindu-ma la el.

| CrazyTeenager a răspuns (pentru rolly14):

In atata timp ar fi trebuit sa faceti de mult primul pas nu crezi? happy Incearca, asa vei scapa de ganduri si vei vedea macar ce se intampla, daca nu o vei face, te vei intreba mereu ce putea fi. Ori ati ramas prieteni si am inteles eu gresit.

| rolly14 explică (pentru CrazyTeenager):

Nu am fost niciodata impreunalaughing) suntem prieteni buni, atata tot. Crezi ca am stat degeaba intr-o jumatate de an? ei bine nu. L-am intrebat eu personal chiar in fata de 3 ori daca ma place, daca ar vrea o relatie cu mine etc. tot ce e posibil. Am fost refuzata tot de atatea ori, pentru ca el a zis ca tine la mine ca la o sora nu mai mult. Gandul asta m-a deprimat mai tare.

| CrazyTeenager a răspuns (pentru rolly14):

laughing De 3 ori? Si zici ca nu e obsesie? Deja dupa primul refuz, orgoliul tau trebuia sa te faca sa-l stergi complet din gandurile tale. Problema e la tine ca nu accepti faptul implinit. Vei intalni si alte persoane care te vor atrage din prima si de care te vei atasa, dar daca sentimentul nu va fi reciproc vei suferi mereu din "iubire". Nu merita, razi mult, si bucura-te de viata happy. Dupa cativa ml de vodka tot asa mult iti mai pasa? laughing

| rolly14 explică (pentru CrazyTeenager):

Da, crede-ma, eu cand ma imbat sunt doar ametita nu inconstienta de nici nu mai stiu ce ziclaughing

| CrazyTeenager a răspuns (pentru rolly14):

Nu ai baut indeajuns! Incepe acum si pana la rasarit sa nu lasi paharul din mana waiting laughing).

| rolly14 explică (pentru CrazyTeenager):

Ha ha ha, eh macar m-am mai destins, nu stiu cat o sa tina dar multumesc oricum pentru sfaturi!happy

| CrazyTeenager a răspuns (pentru rolly14):

O seara buna in continuare! big grin

| edy132 a răspuns:

Arunca tot ce ai de la el, sterge fiecare poza cu el, din lista de mes, facebook si restul prostiilor. Nu asculta melodii delea de jale, bagati picioarele. Daca stai deprimata si plangi nu se intampla nimic. Stiu, stiu nu poti face nimic ca sa-ti ridici moralul, dar nu cred ca ai nevoie de mine sa-ti spun toate astea deja stii nu? Hai sa-ti spun ceva ce nu stii : singuratatea " te omoara ". De aceea esti aicea pe TPU, ai nevoie sa comunici cu cineva.

| eliaclodia a răspuns:

Sa nu cauti in viata de familie stresanta motivatii pentru ca sa gresesti in viata ta personala. Poate tocmai le cautai si de aceea nu mai rezisti ca pana acum.
Esti foarte aproape de suferinta, si te cobori tot mai mult. Stii ca daca nu ramai deasupra, cum au facut parintii tai, incep tulburarile de comportament si de imaginatie.
Agata-te de natura, iubeste natura cum iubesti un baiat. Fa-ti iubit soarele si exerseaza iubirea pe el. E mereu cu ochii pe tine, e "baiatul" ideal. Asculta muzica. Fa-ti cele mai grele planuri de viitor, mai sus. Cauta in realitate tot ce poate sa te faca sa zici: aici vreau sa ajung si eu.
O dragoste pe care ai pus-o la treaba in imaginatia ta, pentru ca te facea sa te simti bine, dupa un timp, o vezi neimplinita si suferi. Nu e un timp pentru toti, cat se agata de ceva. Insa poate sa devina o obsesie.
Stii, cu cat socializezi mai mult, real, nu pe net, cu ata viata devine mai usoara, deoarece nu te rupi de tot soiul de informatii utile, in primul rand. E frumos si util sa stai si singura si sa visezi. Dar e ca si cu hrana pentru organism, cea pentru psihic, trebuie sa fie variata si daca ceva nu-ti face bine, faci efort si "inchizi".

| rolly14 explică (pentru eliaclodia):

Socializez foarte mult in viata reala, am multi prieteni si sunt foarte comunicativa.

| eliaclodia a răspuns (pentru rolly14):

Repet.

Dar e ca si cu hrana pentru organism, cea pentru psihic, trebuie sa fie variata si daca ceva nu-ti face bine, faci efort si "inchizi".

| DeidaraXR1 a răspuns:

Viata ne obliga sa facem chestii pe care nu le vrem. Nu poti traii cu gandul ca trebuie sa existe o solutie. Si eu placeam o fata candva... Dar de fiecare data cand imi puneam planul in aplicare un pumn "NU" ma trasnea in fata si ma dobora. In plus dragoste la prima vedere este o prostie. Poti sa iubesti tu pecel mai frumos baiat din lume dar daca tipul e un magar si un porc sa te vad cum mai traiesti cu el in casa.winking Preteceti timpul alaturi de prieteni si vei reusi sa treci peste hopul asta.

| rolly14 explică (pentru DeidaraXR1):

Nu e nici frumos nici cel imi cel....este normal....doar ca sunt atrasa de el, a facut si chestii mai putin placute mie, chiar foarte multe dar tot il iubesc si gandul asta ma omoara!

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru rolly14):

Eu ti-am dat un exemplu. Mai zic o data. Nu poti iubi doar pentru fizic. Lasa-l in pace. Daca si el a avut sentimente pentru tine atunci o sa ii para rau si se va intoarce cu gandul ca poate repara ceva. Daca se intoarce fii libera sa te impaci cu el. Ulciorul nu merge de mult la apa(in cazul lui fiind tipul care duce ulciorul big grin)

| Ana_4223 a răspuns:

Trebuie sa te obisnuiesti cu gandul asta ca nu vei mai fii niciodata cu el,pe urma vei avea o perioada in care vei incerca sa te acomodezi cu aceasta idee
Va urma apoi o perioada de timp in care vei vrea sa fii singura adica fara partener
Iar apoi vei dori sa ai din nou unullaughing)

Mda asa e viata,azi plangi maine zambesti, poimaine nu mai esti, cam asa laughing)Deci priveste inainte fara nici o jena si nu mai fi trista ca nu merita, milioane d barbati cauta o partenera iubitoare asa ca tine, bafta

| obsercvayr a răspuns:

Iesi cu fetele la distractie
Incearca sa uitii
Si eu am trecut prin asa ceva, Dar crede-ma timp-ul vinde-ca totoul!

| ChalkOutline a răspuns:

De fapt, iubirea dureaza 3 ani.
Pai, vazandu-l si vorbind cu el mult, iti va fi mai greu sa il uiti. Daca vrei cu adevarat sa il uiti, rupe orice legatura cu el. Iesi mai mult cu prietenii pe afara, fa-ti prieteni noi, poti practica si un sport. Gaseste o pasiune, ceva ce iti place si fa-o.
Hm... fa cam orice care nu iti aminteste de el sau te face sa te simti bine. Poti s-o iei incetul cu incetul.
Si..plansul nu ajuta prea mult, decat atunci cand vrei sa te descarci, dar ranile sufletului nu se vindeca cu plans, de multe ori, nu se vindeca deloc.
Poti incerca si un psiholog, te va ajuta sa iti dai seama ca nu are rost.
Well, ai grija. Bye, bye.

| marius_6617 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie dar nu atata timp la tine e obsesie