| anonim_4396 a întrebat:

Ce să fac să nu mai tresar când îmi rostește cineva numele? Lucrul ăsta se întâmpla încă din școală, când mă numeau profesorii...iar colegilor li se părea amuzant faptul că eram sperioasă.
Dar mai rău este atunci când cineva îmi spune că trebuie să stăm de vorbă... Inima începe să îmi bată neregulat și mi se face rău, de parcă nu știu ce am făcut. straight face
Ce e în neregulă cu mine?

Răspuns Câştigător
| Cosimo11 a răspuns:

Daca reusesti sa stai de vorba cu Dumnezeu, gandeste te cat de usor este sa stai de vorba cu creatia lui Dumnezeu?☺

28 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

În neregulă ar fi suficiente. În regulă mai puține.

| romeo78 a răspuns:

Ședințe la un medic specialist psiholog, eventual cu hipnoză.
Doar așa veți reuși controlul emoțional.

| Drimmero a răspuns:

Esti cam speriata de bombe, fara suparare o zic, prea fricoasa de orice.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nop, așa se manifestă anxietatea dar ea nu vrea sa accepte ca are așa ceva da eu studiind puțin psihologia nu mă poate fenta.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca e anxioasa, trebuie sa rezolve problemele astea, nu e ok, ii afecteaza serios viata de zi cu zi.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Eu i-am zis de acum un an că i se va agrava rău ...nici Maica mea nu asculta niciodată de mine că dacă ar fi ascultat nu ar fi murit...așa sunt oamenii încăpățânati. poate ii e rușine să meargă acolo. adevărul e pe bune acum daca te vede cineva cunoscut la psihiatrie împrăștie vestea la toți uite aia e nebuna asta e mentalitatea Românilor.

| Mosotti a răspuns:

Ai o anxietate! Ar trebui sa consulti un specialist, ori un psihiatru, ori un psiholog, ei iti vor spune cu siguranta ce este si vei face ce considera ei.
Cand iti zice cineva sa stati de vorba ai anxietate sociala de fapt.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Exact,singurul care s-a prins, eu i-am zis de mult asta da na... Omul niciodată nu asculta, i-am zis clar că i se va agrava daca mai tine ea minte și va recunoaște.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia este, omul isi alege drumul, eu i l-am dat. Nici nu este greu sa ma prind, era f limpede.
Nu face cum am zis, nu va scapa de ce are.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

E bine că ai sărit în ajutor, se știe că ești cel mai cunoscător pe psihologie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

F multi nu se duc la specialist, e ceva generalizat.
Doar ca problemele uite, fac rau, perturba viata, si nerezolvate, chinuie omul la infinit, iar uneori se agraveaza.

Si la chestia aia cum fac unii "eu nu am domne probleme de dus la specialistii aia", ete nu! Oricine poate avea, fuga de rezolvare nu ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Poate scumpa Cristina își va da seama când ies va agrava și mai rău că Dumnezeu nu o va putea ajuta cu doar medicii. dacă e anxietate sociala (tulburare anxioasa in alti termeni ) nu i se va vindeca de la sine, din contra mai târziu va avea probleme și cu atacurile de panica

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca se va agrava la ea dat fiind ca din scoala este la fel.
Dar si asa, o chinuie destul.
Sa ne zica ea daca in timp s-a agravat, nu stiu. Eu n-as putea sa mi se faca rau cand vb cu cineva si sa nu fac nimic in vederea rezolvarii.

In anxietate sociala normal ca ii bate inima cum o bate si o ia raul, ca in spate se ascunde frica ca daca se face de ras in discutie, daca rade ala de ea, daca nu face fata discutiei, nu constientizeaza asta, ea simte doar simptomele anxietatii, dar unii constientizeaza si iti zic direct ca temerile alea le au, depinde de om
Daca cineva se uita la ei au impresia ca ala rade sau gandeste urat despre ei, etc.

Si cand ii striga numele la scoala tot aia era in spate "daca profu nu e multumit de mine, cine stie ce zice ca am facut, daca ma pedepseste, daca ma fac de ras".

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mie mi sa agravat rău deci se poate agrava urmând in a avea cu timpul agorafobie și atacuri de panica se întâmplă chiar la multi chestia asta cu agravatul. La ea deja sa agravat, sau avea demult ea știe cel mai bine, ideea e că se agravează catastrofal daca nu iei tratanent sau nu ai contact cu oamenii.ea are contact fiindcă lucrează, daca ar sta 12-24 luni doar in casa ar putea da și în episod psihotic, paranoia. Faptul că merge la lucru e in lucru ok daca ar face și sport ar fi foarte bine pentru ea... unii au anxietate și din cauza traumelor, a stresului posttraumatic

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ci doar medicii*
Tot incerc sa scriu ci și iese cu,, autocontrol asta blestemat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de om, nu la toti se agraveaza, la unii doar se cronicizeaza dar ramane la acelasi nivel. La altii se si agraveaza, insa mai greu daca e o problema serioasa, trece de la sine.
Ramane sa ne zica ea cum e.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, eu am avut și ceva probleme și să agravat mai rău, dar anxietatea o aveam deja de câțiva ani da nu am băgat de seamă.ei nu ar avea cineva sa îi facă rău mai ales că acolo în Bucovina sunt oameni faini, educați.
Numai dacă se întâmplă vreo tragedie în familie de la un soc emoțional i se poate agrava rău. daca iese din casă o poate tine cat de cat in control dar se cronicizează ..la mine nu a fost la același nivel nu e chiar așa boss ..prins dată mă cuprindeau emoțiile când ieșeam dar câteodată nu mereu, apoi sa agravat și mai rău gen pe levele, next level apoi o devenit catastrofală de nu puteam nici până la magazin sa merg laughing deci anxietatea e parșivă

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se manifesta diferit invidual, diferă intensitatea. Unii tremură de îi ia naiba de la anxietate alții sunt relativ ok.
Oricum nu e ceva grav cel puțin în cazul ei nu este.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, depinde de om, nu este ceva grav la ea, doar ca trebuie sa rezolve ca sa nu o mai chinuie asa.
Ca si inima aia oboseste in timp sa bata tare de fiecare data cand vb cu cineva.

Difera intensitatea, simptomele.
Am fost si eu asa, aveam simptome parsive fizice de juram ca am probleme fizice, nu stiam ca era anxietate, dar cand s-a agravat si am simtit frica aia, m-am prins ce e si am inceput sa ma documentez, m-am dus la medic. De anxietate am cam scapat.

| Catrice a răspuns:

Daca îți zic "draga Criss, vrei sa participi la un schimb de idei și opinii cu persoana mea?" cum reacționezi?hee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Deja e altă treabă...mă înmoi. laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeee gata, știu cum să te iau.

| Nemessys a răspuns:

Cristina, trebuie sa stam de vorba, urgent!

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Urgent? Am murit. laughing

| ShaOfHatred a răspuns:

Anxietate fata mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bunny sperios happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incerca sa ai mai multa incredere in tine, daca tu stii ca nu ai facut nimic rau, atunci nu trebuie sa te sperii...
Totul provine din mintea ta si acest lucru se poate regla cu putina munca, pentru a te descoperi mai bine si a avea mai mult curaj
Succes!♡♡

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Se numeste anxietate ce ai tu.Si se rezolva in timp.Nu te panica, daca tu stii ca nu ai facut nimic, totul o sa fie bine.