| UmbraDeVulpe a întrebat:

Ce ti se poate intampla daca iarna stai mereu in caldura mare in casa si pana la cate grade e ok maxim sa stai in casa?

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Temperatura interioara optima pentru corpul uman este intre 18 si 22 de grade. Daca stai in caldura de 26 de grade iarna risti sa iti slabesti sistemul imunitar.Plus, numai oamenii batrani stau in asemenea temperaturi pentru ca ei resimt altfel frigul.De aceea si vara ii vezi pe multi purtand camasa cu pulover.
Eu imi amintesc cand mergeam la bunici si era necesar sa imi dau vreo 3 straturi jos, altfel transpiram, iar apoi nu era ok sa ies in ger.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Poate atunci ar trebui tu sa iti dai un strat jos si sa vezi daca iti este mai bine? Ma refer daca porti un cardigan sau sacou, din astea.Sau daca porti tricou pe dedesubt, poate mai ok ar fi un maieu? Tu stii ce porti.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

După părerea mea o temperatură de 20 21 de grade este optimă în casă, mai mult și deja nu mai pot dormi noaptea de căldură.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Dacă s-a decis de comun acord de toată lumea atunci ori stai acolo și suporți, ori îți dai demisia. Tu știi dacă poți suporta sau nu acel mediu.

Răspuns utilizator avertizat