| UmbraDeVulpe a întrebat:

Maxim cate grade ar trebui sa fie intr o casa ca sa nu te imbolnavesti? Ca cica te poti imbolnavi si daca stai la prea multe grade in casa, e adevarat? Cate ar trebui sa fie cel mult atunci? 19 sau?

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista o limita maxima. Eu stau adesea si la 30+ si inca nu m-am îmbolnăvit.
Se zice că temperatura optima iarna e in jur de 19 grade, insa mie mi se pare foarte frig, de aceea centrala mea e reglata pe 21 de grade noaptea, iar dimineața si seara la 22.
Cred ca trebuie sa tii cont si de confortul tau, nu doar de parerile "specialiștilor".

| Fatamuntilor a răspuns:

Termostatul meue stabilit la 20 de grade (cifra 3 pe colorifer)
depinde cat si de cat de calit esti, la 19 grade, nu prea poti sta in tricou, mai trebuie cel putin o vesta!

| Hyperion7 a răspuns:

Nu te îmbolnăvești din cauza frigului.
Te îmbolnăvești când iei contact cu oameni bolnavi.
De asta prima oara te doare in gât și apoi ajungi sa curgă nasul și așa mai departe.
Ce se știe până în prezent este parțial corect.
Dacă ți-e prea frig sau cald, mucoasa nazala, in special, se usucă și dacă mucoasa se usucă, ești mai predispus să iei viruși decât dacă mucoasa nu ar fi uscata.
Tu in casa poți sta și la -20 de grade Celsius, că nu vei raci, atât timp cât nu iei contact cu alți oameni bolnavi.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu,ziceai tu de Wim Hof?
El cum poate sa fie sănătos și când îi e frig?
Pielea de găină ți se face și de la emoții puternice și asta nu înseamnă că răcești.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pai nu face.
Dar ideea e următoarea:Nu răcești de la frig.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu răcești daca treci pe langa ei, răcești doar daca stai in medii călduroase sau reci de vorbă cu ei sau daca bei după ei.
Un exemplu potrivit sunt mijloacele de transport.Racesti fiindcă stai cu oameni bolnavi într-un spațiu închis, slab arisit și călduros. Avand in vedere că mucoasa se usucă de la căldură, devii mai vulnerabil și așa te îmbolnăvești.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu e, e o infecție.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ai google la îndemână big grin
Caută și vei găsi tot ce ai nevoie nail biting

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarna cel puțin 17, cel mult 19.

Răspuns utilizator avertizat