| Ilovedinero a întrebat:

Ciaooo.Am o intrebare.Nu e legata de teme sau ceva doar ca in ultima vreme am incercat sa citesc si eu cateva texte si povesti in limba romana( eu stau si am facut toata scoala in Germania).Am observat ca in unele texte numerele sunt scrise cu cifre si in altele sunt scrise cu litere gen: " doua zeci si noua" este vreo regula sau pot fi scrise cum doreste autorul?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu e nicio regula.

| WarriorCats a răspuns:

În limba română, există o regulă conform căreia numerele de la 1 la 10 se scriu, de obicei, cu litere, iar cele de la 11 în sus se pot scrie cu cifre. Cu toate acestea, în texte literare sau artistice, autorii pot alege să folosească varianta cu litere pentru toate numerele, pentru a crea un stil sau o atmosferă specifică.