| BergerCipy a întrebat:

Daca te muti in Germania la o alta scoala si nici nu stii limba te va da gen din clasa a 7 in a 6-a sau care ii regula?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te va da inapoi, doar ca vei face 1 an de germana si apoi te vor baga in anul in care urmai sa intrii.

Adica, daca tu acum treci clasa a 7-a, ei te vor baga anul scolar asta in curs intensiv de germana in care tu faci doar limba germana si atat, fara alte curusuri.
Si anul viitor, din toamna lui 2018, vei intra clasa a 7-a adica de unde ai ramas cu scoala.
Din pacate, vei pierde un an din cauza acestui curs intens de limba germana.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O sa faci impreuna cu alti copii care sunt tot incepatori, asta vei afla in orice caz ai nevoie de timp ca sa inveti limba, un an vei repeta clasa a 6-a

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt sigur, ceea ce am gasit eu scrie cam asa, sa te interesezi la scoala la care vei fi in Deutschland cum si ce

| m1dn1gh7 a răspuns:

S-ar putea sa continui normal daca inveti bine limba.

| LadyDee89 a răspuns:

Eu sunt in Germania acum! primul an, vei fi bagat intr-o clasa pregatitoare, cu alti copii ca tine! depinde de tine, cat de repede inveti limba si cat de bine te descurci si cu materiile! esti printre primii, te baga la clasa 7, nu te descurci asa bine, continui cu anul 2 de pregatire! cu cat esti mai mare, cu atat ai mai multe de invatat si ei au mai multe pretentii! fara sa cunosti limba nu te baga in clasa 7