| Vasilie_Adela_1971 a întrebat:

Cine a fost prima data? Oul sau gaina?????

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întrebare prost pusă, nu are răspuns.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vezi:

Predestination (2014)
https://www.imdb.com/title/tt2397535/

| Bluestar15 a răspuns:

Intrebarea asta e tare faina, a fost formulata ca paradox si ea dovedeste cat de falimentara e logica discursiva atunci cand incearca sa raspunda intrebarilor mari. Intrebarile mari (de exemplu cele despre inceput, despre sfarsit, despre Dumnezeu, suflet, libertate etc.) nu isi pot gasi raspunsul prin logica intrucat logica opereaza intr-un cadru bine determinat (asa cum o teorie matematica porneste de la un postulat care nu se demonstreaza). Aceasta o vedem si in teoria sistemelor sau in matematicile moderne (spre exemplu, problema matematica numita "game theory" care e o problema indecidabila, cu alte cuvinte stim datele de intrare, stim chiar si regulile de operare, dar nu putem sti nici cu cel mai performant computer imaginabil modul in care va evolua sistemul respectiv). De aceea marile intrebari nu au de fapt un raspuns in dialectica sau in logica, ci in religie. Ca sa sintetizez un raspuns prin care depasim logica binara as spune: nici gaina, nici oul, ci Dumnezeu, creatorul lor happy

| Dekle a răspuns:

Găina, părerea mea, că dacă era prima data oul cine sa-l fi făcut, găina! Deci ea a fost prima...hee hee

| darrio2007 a răspuns (pentru Dekle):

Dar daca nu era oul, gaina nu avea cum sa existe. Deci, intrebare fara raspuns.