| ccrreeaattzzaa a întrebat:

Colegi mei zic ca imi place de un baiat de la noi din clasa si rad mine. La inceput mam inteles bine cu acel baia.Intr-o zi el m-a invitat pe mine si pe prietena mea la un suc dar noi am zis... zis s-a rugat vreo ora de mine sa merg cu el la suc ..eu i-am zis ca nu si sa ma lase in pace,. cand au aflat colegi mei ca nu vreau sa merg cu el la un suc au zis ca imi place de el ca din cauza asta nu merg cu el la suc si radeau de mine...Ce sa fac sa nu mai zica asta?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti ignori colegii atunci cand mai fac astfel de glume, daca vad ca nu le dai importanta si ca nu iti pasa se vor satura si vor inceta sa te mai necajeasca

| CosminC86 a răspuns:

Ciau! Eu nu am inteles pana la urma, tie iti place sau nu baiatul respectiv. Mie poti sa-mi zici, ca nu rad. Daca-ti place de el atunci nu ar trebui sa-ti pese ce spun altii. Daca nu-ti place de el, incearca sa gasesti pe altcineva cu care sa fii impreuna, astfel incat trolii tai din clasa sa taca, daca tot te intereseaza asa mult parerea lor.

| ClauCS99 a răspuns:

Pai...daca vad ca te deranjeaza logic ca continua incerca sa te atragi de el adica daca le zici ca da iti place nu prea mai au ce replica sa dea.

| WhovianAnnie a răspuns:

Ce te intereseaza pe tine ce zic altii. Asta problema tuturor: mereu e o problema daca altii zic ceva. Crezi ca peste 10 ani o sa mai intereseze pe cineva? Scuze asta nu e din rautate, dar nu le da atentie. Ei asta si vor. Nu spune nimic si ai sa vezi ca o sa te lase in pace.

| denniii a răspuns:

Am trecut si eu prin situatia asta acum ceva timp....doar ca la mine mi s-a intamplat timp de aproximativ un an...Singurul lucru pe care am putut sa il fac ca sa le arat ca nu sunt interesata de el a fost sa ma indepartez si sa il evit(lucru pe care acum nu l-as mai face pentru ca am realizat ca a fugi de probleme nu e cea mai buna solutie de a le rezolva). Totusi, o vreme au continuat sa zica asta chiar daca eu nu le dadeam motive.O fac ca sa se distreze pe seama cuiva fara sa isi dea seama ca pentru tine e un lucru deranjant, asa ca cel mai bine ar fi sa nu le mai dai atentie si sa nu mai bagi in seama ceea ce zic ceilalti.In fond, de ce sa iti pese de ceea ce zic altii? E de ajuns ca tu stii adevarul.Cu timpul, lucrul asta se va uita.
Sper ca te-am ajutat:*