| traficanta a întrebat:

"Comunic cu parintii mei." Cum comunicati voi cu ei? Care e relatia dintre voi? Cum comentati aceasta propozitie? Cat mai dezvoltat.

Răspuns Câştigător
| Hmmmm a răspuns:

Eu cred ca este foarte important ca un adolescent sa comunice cu parintii lui si sa se inteleaga bine cu ei.totul porneste din casa, din familie, de la educatia primita.
eu ma inteleg destul de bine cu parintii mei.ne mai certam, dar cred ca asta e cat se poate de normal.nimic nu e perfect.
ei au invatat cu timpul sa imi devina prieteni.au fost constienti de faptul ca daca imi impun anumite lucruri nu fac altceva decat sa ma impinga sa le fac.mereu au stiut sa ma asculte si sa imi dea sfaturi atunci cand le-am cerut.
da! comunic cu parintii mei.de fapt ei mereu au stiut sa ma invete sa fac asta.au incetat sa imi mai puna fel si fel de intrebari, deoarece stiau ca daca am o problema o sa vorbesc cu ei despre asta.
intimitatea mereu mi-a fost respectata, iar asta e cel mai important lucru.

6 răspunsuri:
| LexUTz a răspuns:

Comunic cu parintii foarte deschis si cu toate ca eu evit sa folosesc un limbaj vulgar... ei nu o fac! Oricum asta mi se pare un lucru bun pentru ca nu au de ce sa se fereasca de mine pentru simplu fapt ca am si eu o varsta (19ani) si stiu si ei foarte bine ca asa vorbesc si cu persoanele din anturajul meu!
In opinia mea cu cat comunicarea este mai deschisa cu atat este mai eficienta!

| Ecea a răspuns:

Eu injur, beau, fumez cu ei.Imi permit aproape orice.
Mi se pare corect sa stie despre tine cam orice.Si rele si bune.
Depinde si de parinti acum.
Dar nu cred ca exista parinti care nu isi inteleg copiii sau care sa nu le dea sfaturi bune.
Faptul ca se enerveaza e normal
Ganditi logic,ei muncesc vin acasa obositi, acasa iar munca, facturi mari, o gramada de probleme si mai sunt si copiii cu tampenile lor ca vor laptop ca vor bani de discoteci, etc.
Cati nervi iti trebuie pentru toate astea?
Apreciati totusi chiar daca sunt mai duri sau oricum ar fi.

| deadea23 a răspuns:

Eu am o relatie foarte speciala cu mama, vorbim despre orice lucru, cum ar fi baieti, scoala, prieteni. Nu am secrete, ii spun unde merg, cu cine si cat stau, astfel ma lasa sa merg aproape peste tot.

Asta depinde si de cum te comporti cu parintii tai, asa se comporta si ei. Daca vorbesti urat, ei nu au de ce sa vorbeasca frumos. Nu uita ca ei te-au facut si tot ei trebuie sa te tina in viata si sa nu ti se intample ceva rau, deci daca odata ti se intampla sa crezi ca nu te lasa sa faci lucruri, sa nu crezi ca o fac din rautate.

Asa ca iubeste-ti parintii, ca merita!

| Diana_7092 a răspuns:

Eu cu mama mea. [cu tata nu pre a vorbesc]

Discut detoate, etc. ma inteleg foarte bine cu ea. chair daca uneori ma enerveaza. si parca are gandirea aia rpoasta de pe vremea lui ciausescu.

Dar na. pot vorbi aporpae de toate cu ea. chiar dac uneori pune niste intrebari prostesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mereu comunic cu parintii mei ...este cel mai important lucru sa vorbesti cu parintii tai, ei iti dau cel mai bun sfat. daca tu le vorbesti urat ei dc sa iti vb frumos, daca u le intorci spatele cand vorbesti cu ei, ei dc sa nu iti intoarca spatele cand vei avea nevoie de un sfat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ii iubesc pe prietenii mei ca pe familie dar... nu suntem perfecti.