| gigiro a întrebat:

Considerati ca ar fi bine daca s-ar infiinta o scoala a parintilor? Ce ar trebui sa invete ei acolo?

10 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Dar ce parinti nebuni crezi tu ca s-ar duce?laughing

| Victoria a răspuns:

Nu ar avea timp sa mearga pentru ca au serviciu.

| OanaG a răspuns:

Fii seerioasa cine s-ar duce... e mai important serviciul ca din el castiga bani... dar la scoala sta si asculta ce bodoganeste ala straight face

| gigiro explică:

Sa presupunem ca e gratuita si dureaza 15 min. Un sigur raspuns concret am primit. Eu v-am rugat ce ar trebui sa invete, nu daca s-ar duce.

| Merilynne a răspuns:

Draga mea daca sar infiinta o scoala pentru copii acolo ar trebui sa invete sa le dea mai multi bani la copii lor, sa ii inteleaga cand au o problema si sa nu ii certe cand iau un 6 pe la scoala.

| arrriadna a răspuns:

Chiar exista cursuri pentru parinti. Dar cine are timp si bani sa mearga?! laughing

| eveline a răspuns:

Eu consider ca ar trebui sa fie, dar la cat de 'mandri' sunt parintii nostri in general nu cred ca ar merge...cred ca ar fi benefic genul acesta de scoala ca parintii sa ne inteleaga si nu sa ne certe.:X

| PoUfOuLeTe a răspuns:

rolling on the floorlaughing... Vrei sa scapi de ei, sa nu iti mai stea pe cap? Nu cred ca s-ar duce niciunu, sa fim seriosi.

| profudereligie a răspuns:

O, da, este necesară şi ar trebui să fie obligatorie. Cică societatea (şcoala, părinţii părinţilor, mediul social etc) ar trebui să îi pregătească pe adolescenţi pentru a deveni părinţi. Din păcate nu se întâmplă asta.
În principiu scopul educaţiei (la care trebuie să participe şi părinţii) este de a pregăti tinerii pentru a se împlini în societatea care "va fi" şi nu cum cred majoritatea părinţilor, pentru societatea "care este acum". Cea de acum va dispare...
Cea mai importantă lecţie cred că este "cum" să îşi iubească copiii. Iar lecţia asta este foarte specială, pentru că fiecare copil este special...

| flory_8565 a răspuns:

Sa ii invete sa fie mai indulgenti si nu posesivi