| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am înnebunit. Deci o sa povestesc ceva aici dau Fundă pentru cine are o idee ok. Deci am 19 ani, provin dintr-o familie cu stare financiara ok, am fost toată viata sportiv, ultima oara am avut o tentativa de culturism, am participat la ceva de juniori, iar acum fac doar sala de 5/6 ori pe săptămână să mă mențin. Am un grup de prieteni ok și toată lumea ma considera fericit, caterincă, cred ca nu îmi lipsește nimic, ca am relație pentru ca arat ok la corp, dar nu e chiar asa. Efectiv din cauza ca nu am reușit sa fac relație am înnebunit, ei cred ca sunt fericit de ex stau la masa cu ai mei și rad, iar când ma ridic și ma duc la baie efectiv îmi scot masca și îmi revin la starea mea inițială unde sunt închis în mine și simt ca îmi explodează inima și creierul.Singura persoana care a realizat ca ceva e in neregula cu mine a fost o mătușa care culmea nu ma văzuse de 3 ani, pentru ca sta în Italia și când am fost a zis ca nu mai sunt cine eram și ca ceva s-a întâmplat cu mine. În schimb cum am spus mai sus familia și prietenii cred ca sunt ok, adica și eu încerc sa ii fac sa creadă asta, dar când sunt singur nu pot sa ma gândesc la ceva fericit d-apai sa rad. Seara mai ales e cel greu, cand e ora 12 și sunt în camera, stau în pat cu totul stins și vorbesc în gând singur cu subconștientul probabil sau ceva imaginar și sincer asta ma mai calmează și de asta spun ca am înnebunit, efectiv îmi spun ceva și îmi răspund ca și cum as vorbi cu o persoana, uneori mai multe. Toată chestia asta, consider eu ca s-a provocat de la singurătate, adica toți prietenii mei au gagica, merg în oraș, se iau în brate și eu ma fac ca nu observ și rad și fac glume cu alții de langa, dar în sinea mea efectiv simt ca mor, uneori îmi vine sa plâng, dar cum nu am plâns de când eram copil, parca nu poate sa producă corpul lacrimi. Acuma nu sunt lache, am încercat sa vb cu fete, în viata asta am fost îndrăgostit mort de 2 și din păcate nu am resusit sa fiu cu ele, în rest am mai avut câteva tangente și atât, nimic special ca la cele 2, la una dintre ele și acum ma gândesc mai ales seara și ma macină, efectiv mor. Acuma poate spuneți sa merg la psiholog, dar nu e chiar asa pentru ca nu am depresie, încă am scopuri în viata dar chestia asta ma trage în jos, ma arde asa, singurul loc unde merg cu placere e la sala, unde stau 2 ore, dar și acolo când vine un prieten și ne zice ca a mers cu prietena lui la nu știu ce film efectiv îmi vine sa plec acasă și sa stau în pat sa vb cu mine. Pe lângă asta am întrat și la o facultate bună, dar tot nu sunt mulțumit, parca nimic nu ma mai face fericit, la un moment ma gândeam sa îmi bag pla in tot și sa ma bag în armata și sa renunț la obiective și când aud ca o sa iti găsești tu pe cineva, serios? Pe cine dracu, ca nu pica din cer nici o fata și trebuie sa iti cauți una singur, dar când caut nu găsesc și ma doare rău

6 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Câți ani ai tu? happy Vorbești de parcă ai avea 80 de ani și ai trăit toată viața singur, n-ai soție, n-ai copii, n-ai nepoți.

Probabil ai auzit asta deja de o grămadă de ori, însă probabil trebuie să o mai auzi încă o dată: mai ai o GRĂMADĂ de timp să găsești pe cineva.

Da, când ești într-o situație de genul și lucrurile nu se schimbă, ai impresia că nici nu se vor mai schimba vreodată. Dar nu-i adevărat. Nimic pe lumea asta nu-i definitiv.

Ce faci pentru a cunoaște fete? Implică-te într-o organizație studențească pe ceva domeniu care te pasionează, vei găsi o grămadă de tipe mișto. Mergi la evenimente, cunoaște lume nouă. Folosește aplicații de dating, de ce nu? Eu cunosc câteva relații serioase, solide și chiar foarte frumoase care au început pe Tinder.

Nu-ți pune limite de genul: nu fac asta pentru a cunoaște pe cineva, nu accept să vorbesc cu tipa asta că nu-mi place cum merge, etc. Niciodată nu știi de unde răsare. Fii deschis!

Uite încă în lucru important. Relaxează-te puțin în privința relației. Îți dau sfatul ăsta din perspectiva unei fete. Am ieșit cu băieți care erau atât de disperați să fie într-o relație, încât chestia asta m-a făcut să mă retrag. Pentru că trăgeau de mine cumva. Lucrurile astea se simt și pot avea efectul opus fără să-ți dai seama.

Vei găsi pe cineva, sunt convinsă de asta. happy

| AnotherGirl a răspuns (pentru AnotherGirl):

Ah, iartă-mă, acum am văzut că ai menționat că ai 19 ani. Cu atât mai mult n-ai motive să disperi. Ești atât, atât de tânăr și mai sunt atât de multe lucruri de întâmplat.

Cum am zis și mai sus, implică-te în activități, folosește aplicații de dating și 100% vei găsi pe cineva. Nu ai niciun motiv să disperi că nu ești încă într-o relație.

| MihaiD8188 a răspuns (pentru AnotherGirl):

Pai chiar acum trec printr-o situatie mai naspa cu aplicatiile de dating. Mi-am facut sapt trecuta cont pe tinder,am mai pus o intrebare si de pe alt cont legat de asta, ma rog ideea e ca am avut cateva match-uri, dar din toate doar cu o fata a mers sa ma cunosc si asa faza e ca eu trebuia sa initiez un subiect ca sa vorbim si dupa scria si ea destul de mult si imi punea intrebari, asa ca am crezut ca nu are interes, dar seara mi-a scris ea ce faci, noapte buna etc. Faza e ca i-am luat instagramul si a doua zi i-am scris pe la 12 si mi-a raspuns dupa 5 ore si dupa tot asa a mers vb ceva, ma intreba ea ceva ii raspundeam si dupa imi scria iar dupa 2 ore, acum cum ai spus si tu ca nu vreau sa par disperat, nu am insistat cu mesaje si ideea e ca ne-am cunoscut asa, ba chiar ea a spus daca vreau sa ne uitam la ceva mini serial deodata in weekendul care vine si ideea ca e tot asa a mers conversatia si in ziua 3, i-am scris pe la 3 dupa ce am venit de la sala, a dat seen pe la 5 si abia la 8 mia(nu ma lasa site-ul sa scriu cu cratima) dat mesaj si dupa tot asa a mers conversatia vb ceva dupa pauza si na sa fac un rezumat din conversatiile alea ne-am cunoscut destul, mi-a spus si cateva secrete, am aflat ce flori ii plac si chestii din astea ba chiar o sa fie ceva concert la mine in Cluj, ea sta pe langa cluj si a spus ca vrea sa vina gen cu mine.Acuma na din conversatii pare ca ma place si din cauza asta am prins sentimente pentru iar, dar sincer daca iti place de cineva nu il lasi in seen cateva ore, mai ales seara pe la 2 cand imi scrie, ii raspund si dupa imi raspunde inapoi peste 30min.Asa ca m-am gandit ca poate ma considera doar un prieten, dar in acelasi timp ne-am cunoscut pe tinder si asta ma enerveaza.Acuma o sa astept sa vad daca initiaza ea conversatia azi/maine, eu nu ii mai scriu nimic si o sa vad cum merge

| AnotherGirl a răspuns (pentru MihaiD8188):

În primul rând nu presupune tu ce gândesc alții, pentru că asta te va răni foarte mult. Poate ea chiar te place și tu consideri că vrea doar să fiți prieteni și nu mai încerci să mergi mai departe. Ai puțină răbdare, sunt multe fete care nu vor să grăbească lucrurile. Din mesaje nu-ți poți da seama de mare lucru, sincer. Și eu răspund greu la mesaje de multe ori sau dau seen și nu am timp să scriu și aștept să fiu mai liberă ca să pot răspunde cât mai bine, etc.

Sunt multe nuanțe. Cel mai bine îți dai seama de om face to face, după câteva întâlniri. Și abia după poți lua decizia de a continua sau de a te opri.

Și o să-ți mai zic ceva care poate părea greșit, dar nu este. Când ești doar în etapa de vorbit prin mesaje, nu-ți pune speranțele într-o singură tipă. Mai vorbește și cu altele, bagă-te în seamă pe tinder. Zici că ai cont de o săptămână și doar cu o tipă s-a închegat ceva. Păi e foarte bine. Mai caută, mai discută și cu altele. Asta nu înseamnă că înșeli pe cineva sau joci pe mai multe fronturi, pentru că nu ești legat moral de niciuna dintre ele.

Bineînțeles, dacă vezi că încep să meargă lucrurile într-o direcție serioasă cu o tipă, deja ați ieșit de câteva ori și pare că se încheagă o relație, abandonezi celelalte discuții și gagici. Dar când încă e totul incert, testează. Până și fetele fac asta.

Ca fată poți fi căutată de 3-4 tipi simultan. Tu nu știi care are gânduri serioase și care nu. Ieși cu fiecare în parte și abia apoi iei decizia.

Și chiar dacă nu iese cu tipa asta, move on. Mai caută, mai încearcă, nu te lăsa demoralizat.

Again, din mesaje îți dai foarte greu seama de intențiile cuiva. Ieșiți în oraș, mergeți la evenimente, vorbiți face to face.

Va fi bine!

| Freya1 a răspuns:

Tu faci parte din categoria "singur dar inconjurat de lume".Tu te simți asa pentru ca nu poți, sau nu vrei sa comunici cu cei din jur.Nu vrei sa ii spui unui părinte sau unui prieten ce probleme ai, la ce te gândești ci doar te forțezi sa fi ok în ochii celorlalți și e greșit.In momentul în care o sa treci peste orgoliu și o sa ai curajul sa ii spui prietenului cel mai bun spre exemplu "frate nu ma simt bine și în apele mele,ma măcinat niște ganduri" atunci poate lucurile se vor mai schimba un pic.Dar cât timp tu încerci sa pari mereu ok deși nu ești, ramai cu starea aia de rahat.

Și nu, nu e problema ca nu ai iubita, ca nu asta e ceia ce te face pe tine asa.Tu ești asa pentru ca vrei sa fi ca restul, vrei sa te integrezi în societate fiind ca ei nu neapărat pentru ca ai nevoie, și e greșit.
Ai 19 ani de abia, sunt alții la 30/40 ce nici nu au văzut vreodată femei, da sa mai aibă relații asa ca nu știu unde e graba aia de trebuie sa faci acum pe loc.Cand va fi momentul vei avea și tu o relatie și o sa fie super ok, pentru ca deja o sa fi matur și o sa gândești altfel.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Șefu’, du-te la psiholog. Poate ai depresie, poate n-ai, dar psihologul știe să te ghideze și să te ajute să îți schimbi viața. Nu o să te învețe să agăți femei, dar te va ajuta sa conștientizezi ce te blochează, să determini soluții șamd.
Și mai du-te și tu pe situri matrimoniale, că acolo găsești fete dornice de relații.