| zonik93 a întrebat:

Credeti in Iele? Ati auzit povesti ciudate despre ele? Se spune despre ele ca sunt femei vesele, frumoase, care joaca intr-o hora la rascruce de drumuri sj daca le vezi te omora.
Sau daca te striga de trei ori pe nume sj raspunzi mori. Sunt multe legende, dar sunt curioasa daca cineva poate sa spuna vreo poveste adevarata!

30 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Intrutotul de acord cu @amaadina.

| Firefly a răspuns:

Sunt doar mituri.Nu cred in astfel de povesti.
happyFiecare tara are povestile ei. La noi sunt ielele, zburatorul, la greci si romani zeii, in mitologia nordica intalnim elfii si alte creaturi.
happyToate sunt doar niste povesti de adormit copiii.

| Emma a răspuns:

Buna
Da, am auzit si eu multe pov de genul asta cand eram mai mikbig grin si m`am speriat, dar nu am auzit pe nimeni sa fi vazut vreuna asa ca nu pot garanta ca exista sau nu.cine stie.
XoXo

| M.madallina a răspuns:

Nu cred ca este adevarat, sunt doar legende

| sandraeva999 a răspuns (pentru M.madallina):

Asa este M.madalina

| amaadina a răspuns:

Eu nu prea cred nici in iele, nici in fantome si nici in strigoi, varcolaci etc... laughing

| EcstasyW a răspuns:

Sunt reale apar la 12 noaptea pana la 3 noaptea atunci au cea ma mare putere ele intra in pisici negre mici sau mari te striga noaptea si daca le raspunzi ramai mut daca nu le raspunzi iti bate in casa ele canta foarte frumos si te atrage in lac sau garla sau mare etc.si daca te duci te ineaca daca incerci sa dai in iele cu o piatra sau ceva piatra vine inapoi spre tine si nu te mai poti misca trebuie sa te inchini cu limba la ele daca le vezi varamiu le-a vazut

| ElenaMaria1 a răspuns:

Nu e adevarat! ielele chiar exista, stiu din surse sigure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu spuneai ce sunt habar nu aveam laughing.
Astea's mituri... daca ar fi asa, spune-mi care om ce s-a saturat de viata nu ar sta la rascruce de drumuri sa fie omorat de femei frumoase laughing...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuza-ma ca te contrazic dar ielele sunt mirese, care au avut ghinionul sa moara chiar in ziua nunti.Nu este adevarat ca mori daca le vezi sau daca te striga de 3 ori, ci daca vorbesti cu ele ramai mut sau cu diferit handicap. ce s-a intamplat aici in constatnta la un prineten de-al meu a fost infricosetor a stricat om mireasa la 3 noaptea la el si a iesit afara si ia raspuns de atunci nu mai poate vorbi cu nimeni... din cauza asta toti suferim acum.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mikidusa ele se vad intre zilele de 24-26 iunie... eu sunt nascuta in ziua in care ele s-au inecat adica pe 24 iunie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu e adevarat ce sp uh:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca totul este adevarat ca eu am vazut astfel de creaturi:-P

| mikidutsa a răspuns:

Sunt niste legende populare, cel putin asa ne spunea profa de romana. Ele sunt in paduri iar cei mai predispusi acestor blesteme alea lor sunt padurarii si vanatorii. Se zice ca odata un vanator le-a vazut sh a rams orb, iar la un timp dupa a murit. Ele pot fi vazute in noaptea de 20 iulie(Sf Ilie). Fundita?

| JB_Ionela_2001 a răspuns:

Este adevarat gen am citit dupa internet se spune ca barbatul ]baiatul daca vede ielele si il striga ele se deghizeaza in ce iubeste baiatu mai mult el nu trebuie sa le priveasca, ele il conduc sa faca ceva rau de ex: ele se urca pe casa si se deghizeaza intr-o femeie frumoasa si el daca o umreaza ele ori cum sunt imbracate in alb

| EmoHeart4Ever a răspuns:

Ielele sunt niste mirese care au murit in ziua nunti.Fac un grup de cate 3-8 persoane si daca le vede cineva le omoara.Dar ielele seamana cu sanzienele dar ele omoara fetele si baieti ii chinuie x_X eu am avut multe probleme cu ele. aste sunt

ielele
http://www.google.com/......tp?/imgres

si sanzienele
http://www.google.com/......tp?/imgres

Seamana foarte mult x_X

| Madimadalinutza a răspuns:

Nu stiu sigur daca exista, eu personal nu am auzit nici una sau vazut, dar bunica unei fete da.
Femeia aceea sta la tara langa o padure si din cate am inteles ielele, isi fac aparitiain paduri, strazi sau locuri intunecate.Ne-a spus ca mama ei si cu ea le-a auzit, iar mama sa a ramas cu stramba.
De obice povestile cu iele sunt ca sa te sperie, cum o speria si mama sa pe ea dar, Intr-o noapte tatal ei plecase la cules de porumb.Mama sa si cu ea au ramas acasa.Era 12:00 si el nu mai venea asa ca ele s-au culcat. Dupa s-au auzit trei ciocanituri in geam strigandu-le pe amandoua.Si niste voci subtiri care strigau:
-Marie deschide usa, ca nu am cheia!
Ea sti ca sunt ielele dar s-a uitat pe gea.Adoua zi mama sa s-a trezit stramba si eu a dua zi si-a prins degetu in geamu pe care s-a uitat mama sa si a trebuit sa il taie.
Oricum toul e posibil, cum noi existam pot sa exista si alte fiinte

| george090 a răspuns:

Ielele apar noaptea dupa 12 la rascruce de drum. DA sunt cat se poate de reale nu sunt mituri, un prieten mi-a spus ce i s-a intamplat unui coleg de echipa. Venea noaptea de la o petrecere pe o strada lunga de 5 km si in unele zone nu era lumina (era bezna). A intrat intr-o portiune fara lumina si au inceput sa il strige pe nume (lui i s-a mai intamplat si stia ca nu trebuie sa raspunda). A inceput sa se uite prin jur si nu era nimeni. A mai mers din nou a inceput sa fie strigat si din nou nu era nimeni. Cand a ajuns intr-o zona fara lumina s-a uitat intr-o parte si a vazut 4 iele(mirese) dansand in hora si strigandu-l. Atunci el a ramas blocat, nu putea sa se miste si se uita doar la ele. A facut cruce cu limba si au disparut, vazand ca se poate misca a fugit cat a putut de tare si intr-o portiune de drum cu lumina s-a asezat in genunchi si a inceput sa se roage. Cand se ruga l-a vazut ca era jos si a venit langa el intrebandu-l ce s-a intamplat. Baiatul i-a povestit iar omul ii spune ca pe drumu asta au murit foarte multe fete. CE SPUN EU ESTE ADEVARAT!

| andreeaptg a răspuns:

Credetima e adevarat am cateva matusi sunt blesetmatewinking. unchiul meu lucra la o casa si sus pe casa era sotia lui care in striga el nu a raspuns pentru ca sotia lui era laga el. cine credeti ca a fost? diavolul? si o matusa d a mea : a venit in casa la ia o pisica neagra si d atunci fii ei a avut numa ghinion au avut acc cident cu masina ca motocilceta.etc (acum sunt in viata) si ea auze voi gen (te omor)etc.ea a gasit cu geru un preot pentru ca era in Italia si a sfintit casa cand a sfintit casa pisica a inceput sa vaorbeasca si sa faca ca toate alea.si eu am intrebat preotu c sunt astea el mi-a zis ca a mai intalnit cazuri din astea gen un om mergea pe starda si u canie negru vorbea cu el.mie mi s-a intamplat: mergeam la biserica si a aparut in fata mea o gaina neagra m-am speriat si mi-am adus aminte d preot eram cu verisoara mea mica de 3 ani gaina se uita ciudat la mine si avea ochi rosi nu stiu ca a fost ca, cand am ajuns in biserica a fos ca un fel d usurare timp d 3 luni pana acum cateva zile sau linistit fenomenele astea acum 3 zile eram in cort singura aranjam cortu de o data o aud pe mama ca ma striga eu ic da ma striga d 2 ori a 3 oara m-am dus la mama sa vd ce se intampla ea mia zi ca nu m-a strigat eu i-am zis iti bati joc de mine eu team auzit pe tine mama a zis nu eu team strigat si eu stau aproape d padurewinking.in e frica ca ma desparte doar un gard d padure. exista fantomele eu ma rog la bunul Dumnezeu sa ma ajute.am avut momente in care am zis ca nu mai cred in dumnezeu pentru ca simteam ca innebunesc.fantomele exista. exista dumnezeu exista si dracu. dracu face toate astea.nasul meu a vazut pe dracu bunica lui il credtea in soba.nu stiu daca e adevarat dar eu cred in fantome si ielele.

| monymonica a răspuns:

Eu nu stiu daca sa cred sau nu. Stiu ca ielele sun fete care au murit virgine si noaptea dupa ora 12 cand e luna plina apar pe campuri. De obicei sunt imbracate in alb si daca baieiti trec prin apropriere si se uite ce fac ele adica danseaza in cerc, ii ia cu ele in cerc si danseaza, dupa ii trece prin copaci, spini ect. si ei nu simt nimic dupa ii lasa pe undeva si cand dimineata se trezeste respectivu baiat, simtea toata durerea cum a fost trecut prin copac, spini ect. O testimonianta mi-a zis si bunica. Si 3 prieteni de ai mei mi-au zis o experienta de a lor si nu cred ca minteau pentru ca aproape le-au dat lacrimiile cand povesteau. Nu stiu ce sa cred despre paranormarele ce se intampla. Dar cred ca pe locuriile ne sfintite mai ales paduri si campuri, se intampla ceva.

| alexandra0622 a răspuns:

Cat timp crezi in ele, exista.

| costin_3408 a răspuns:

Salut! prima data cand am auzit de iele a fost acum 4 ani cand eram in vacanta de iarna la bunikamea. toata familia era la masa in bucatarie, numai eu eram in dormitor cu lumina stinsa stateam si priveam lumina de la soba pe tavan.In timp ce stateam si priveam lumina am inceput sa aud ceva in soba.se auzeau niste vocii pitigaiate care strigau si radeau.M-am speriat f tare si m-am dus repede in bucatarie si le-am spus tuturor ce am auzit. Atunci bunikmea mi-a zis ca e posibil sa fi auzit ielele.si asa au inceput sa-mi povesteasca toti din incapere tot ce stiau ei si auzisera despre iele.pe masura ce ascultam ma speriam din ce in ce mai tare.atunci am auzit prima data de iele.de atunci am inceput sa povestesc si eu prietenilor bine inteles exagerand si eu numai ca sai sperii si pe ei laughing insa nu stiam atunci ca intr-adevar exista asa ceva si nu trebuie sa faci misto in legatura cu ielele

| costin_3408 a răspuns:

Sunt o multime de povesti despre iele. unele spun ca sunt rele, altele ca sunt bune.mie mi-a spus bunikmea o intamplare de cand era ea de varsta mea cum ca un om batran care venea de la moara la prin seara pe drum.mergea cu bicicleta cu sacul de malai pe portbagaj cand in fata lui au aparut 3 fete f frumoase imbracate in rochii de mireasa care plutind dansau o hora si radeau.batranu vazandule cum danseaza ele le-a urat spor la dans, iar ele multumindui iau spus spor la malai dupa care iau facut loc si a plecat mai departe acestea disparand insa nu fara nici o urma ci lasand in urma lor iarba arsa in cercuri unde ele au dansat.se spune ca batranul acela a avut din sacul ala de malai pana cand a murit fara ca acesta sa se mai termine, insa dupa ce a murit sacul a disparut. foarte ciudat dar eu cred in asa ceva deoarece mi s-a intamplat si mie sa vad ielele si sa am norocul sa scap si ii mutumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutatbig grin nu am nici o pretentie de la nimeni sa ma creada insa va spun un singur lucru sa nu va mirati cand o sa va intalniti cu ielele daca le luati in ras si in bataie de joc.eu am facut greseala asta si am regretat happy

| Pante a răspuns:

Pai eu stiu ceva de la matusamea. Niste prietene ale ei faceau studii etnologice la Intorsura Buzaului. Si au ajuns intr-un sat km parasit da lume. si cineva le-a gazduit. noaptea s.au trezit auzind zgomot de petrecere. s-au uitat pe geam si au vazut casa de peste drum luminata si se auzeau rasete si voci. a doua zi au intrebat c nunta a fost. oamenii au spus ca nu mai sunt nunti pentru ca nu pream imi stau tinerii in sat. cand le.au aratat casa localnicii au spus ca era de mult parasita si k probabil au auzit ieleile. fetele nu au crezut si cand erau in afara satului una din ele a spus ca poate a fost o farsa. si atunci au auzit in spatele lor rasete puternice. au intrebat in sat daca le-a urmarit candva, localnicii au sp k nu. cel putin atat am aflat eu big grin.si mai stiu ceva povesti daca mai vretiwinking

| XxBikexX a răspuns:

Odata un prieten de al meu se intorcea de la petrecerea prietenei lui, apoi ajunsese pe strada mea (el sta cu 7 strazi mai departe de mine).Era ora 00:00.El trecusera pe la mine sa vada ce fac si dupaceea isi continua drumul.
Ajunse la strada 5.La strada 5 era intuneric de parca nu puteai sa iti vezi corpul.Mergand,auzii un cantec frumos care il auzea tot timpul.El vazu in aer pluti niste {Iele} care dansau de bucurie intro hora.El se uita atent la ele si nu s-a mai putut misca, apoi se inchinasera cu limba iar Ielele disparu.Cand vazu ca se misca fugi si ajunse la strada 6. Speriat nu mai putut de frica si el o luasera la fuga cat putea de tare. Apoi aparu un caine negru in fata lui cu ochii rosi si cu o privire atenta la el si il trigasera o pisica neagra de 2 ori pe nume si el nu raspuse.A 3 oara el se impiedica de o cruce cazuta si ielele il urmari.ielele adusera mii de animale negre si el tot fugea pana la strada 7 si ajusera acasa la ora 02:00.El in timp ce vorbea cu mine la mobil si imi povestea ce s-a intamplat trecusera ora 03:00.

Ascundetiva de Iele cand ajungeti acasa la ora 00:00 sau 02:00 si sa nu dormiti pana la ora 03:00! sad

| anoniminfm a răspuns:

Da,eu am o poveste despre iele; era noaptea ielelor(dragaica)pe la ora 00.00 un vecin de al meu a iesit pe geam si se indrepta fix spre poarta,cea ce erm eu nedumerit era ca dc se duce la poarta ca nimeni nu era,in fine nevatsa lui a iesit repede afara si incerca sa il opreasca sil intreba unde vrea sa se duca; el ii raspundea de fiecare data ca se duce ca il cheama,si nevasta la urmarit(apropo eu lucuiesc langa garla si tipu care zic eu vizavi)il urmareste pana la garla si calca pe apa si nu cade mergea in continuare cum ar fi fost un drum,nevasta ingrozita striga dupa el,la mijlocul garlei nevasta striga foarte tare dupa iel iar chiar atunci acel tip se opreste si cade in apa nestiind sa inoate, a doua zi o intreb pe vecina unde se ducea vecinu ieri iar ia mi-a spus ca barbatul ei sa duc dupa iele si nu sa mai intors; de atunci femeia a innebunit iar vecinu nu sa mai intors iar culmea este ca dupa o luna niste oameni gaseste un cadavru in garla; si asta e foarte reala pentru ca ii cunosteam pe acesti vecini

si mai stiu ca daca te striga ielele nu trebuie sa raspunzi ca ba te amuteste, ba te surzeste ba chiar te omoara

| Kübrich_Madalina_1990 a răspuns:

Salutare. Ma bucur ca am gasit povestile voastre, pentru ca deja incepusem sa cred ca nu sunt normala. Oameni buni, aceste fiinte exista! Intr-o seara ieseam cu sora mea si cu o prietena de la cursul de karate. Eram toate trei in clasa a 8-a. Cladirea unde se tinea cursul se afla si astazi la o rascruce de drumuri. Vis-a-vis este o padurice...am auzit zgomot deasupra noastra. Era seara si cald afara (nu adia vantul deloc, ca sa imi pot creea ideea ca sunt pungi in aer) Mi-am aruncat privirea deasupra capului si am vazut doua femei albe una langa cealalta zburand, iar in urma acestora mai venea inca una. Cele doua s-au oprit in aer, asteptand-o pe cea de a treia. Sora mea si prietena noastra au inceput sa alerge si sa tipe, eu ramanand incremenita de uimire. Nu imi venea sa cred. La un moment dat le spun amandourora sa nu mai tipe si sa mearga normal, pentru ca bineinteles ma cuprinsese o frica de necontrolat. Dupa ce am trecut de rascruce, pe cealalta strada, nu ne-am mai uitat in urma si am alergat de nici nu ne mai simteam picioarele pana acasa. I-am spus mamei ceea ce am vazut si s-a speriat foarte tare, spunandu-ne ca cel mai sigur am vazut sanzienele. Acestea exista! Greu de crezut, dar exista.

| Denisa_5236 a răspuns:

Pedepse cumplite primesc cei care refuza invitatia la hora sau care le imita gesturile ridiculizindu-le, sau cine, din intimplare, le aude cintecul, ramane mut.
straight face big grin

| Eduard_Gore_1991 a răspuns:

Existe un clip facut care respecta legenda. Pana vedeti unele reale delectati-va cu acest video>
https://www.youtube.com/watch?v=uXLzsmjLWFU