| mihaela_9665 a întrebat:

Credeti ca adolescenta este o problema? De ce?

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Adolescenta este definita ca fiind acea perioada de tranzitie psihologica, biologica si sociala de la pubertate la maturitate si reprezinta una dintre cele mai provocatoare, intense si decisive perioade ale vietii unei persoane. Acum apar diferite probleme si manifestari, mai ales in relatia cu parintii si pentru a putea face fata acestora trebuie stabilite cateva reguli pentru adolescenti.
Perioada adolescentei este destul de dificila atat pentru parinti cat si pentru cei care trec prin aceasta perioada. Adolescentul se afla acum in plin proces de constientizare a identitatii si a personalitatii sale si odata cu aceasta constientizare apare si o serie de probleme si manifestari. Problemele cu care se confrunta adolescentul sunt legate atat de familie cat si de societate, in relatia cu prietenii, cu colegii de scoala sau chiar cu profesorii. Una din cele mai intalnite probleme in perioada de adolescenta este incercarea de a se identifica cu adultii: dorinta de a fuma, de a bea, de a conduce automobile, de a avea relatii sexuale. Problemele adolescentei intervin odata cu aparitia acelor manifestari variate precum: tristete, bucurie, efuziune, anxietate, mutism, agresivitate, gelozie, invidie, manie, nesiguranta etc. Adolescenta este nu numai o varsta a dramei, ci si a marilor elanuri sau a integrarii sociale. Acum se consolideaza structura gandirii logice si formale, a capacitatii de interpretare si evaluare, a spiritului critic si autocritic. Pe langa problemele si manifestarile uzuale, apare si gustul pentru rationament si atitudinea critica pentru valori. Adolescentul se rupe de autoritatea familiei si incearca sa se integreze intr-un grup care ii aseamana.
Este stiut faptul ca in relatia cu parintii adolescentii devin mai distanti, pentru ca parintii sunt considerati acum „de moda veche". Nu ezitati sa le dati de inteles ca sunteti intotdeauna acolo, pregatiti sa le oferiti sfaturile de care au nevoie!

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Adolescenta e un rau necesarlaughing

| St!L a răspuns:

Nu cred ca e o problema! Mai degraba adolescenta e o perioada putin dificila din viata fiecarui om, dar si perioada in care te distrezi cel imi mult!hee hee

| bluesky a răspuns:

Daca e traita din plin, e cea mai frumoasa perioada a omului, pentru ca atunci inceput sa traiesti, ai primul sarut, prima iubire... faci multe nebunii si ai multe amintiri...atunci e cand iti creezi personalitatea si caracterul pe care le vei avea tot restul vietii!

| DonGiovanni a răspuns:

Adolescenta este cea mai frumoasa parte a vieti.

| andreea_8479 a răspuns:

Hmm...cu cat cresti cu atat responsabilitatile cresc si devin tot mai mari daca le poti face fata atunci adolescenta nu mai este o problema
daca esti o persoana careia orice mic obstacol din viata ii se pare dificil de trecut, pana chiar sh adolescenta il/o sperie at cred ca este o problema
trebuie sa vedem mereu partea buna a lucrurilor, trebuie sa ne bucuram de fiecare perioana a vietii asa vom invata
adolescenta ne pregateste pentru viata cred eu, nu trebuie sa o privim ca pe o problema pentru ca in viata ne asteapta lucruri mul mai dificile

| juno a răspuns:

Adolescenta este cea mai frumoasa perioada din viata unui om si merita traita. Toate lucrurile trebuie facute la timpul lor; degeaba iesi mai tarziu in oras cu prietenii si stai pana dimineata, s-ar putea sa nu ti se mai para la fel de distractiv, etc. Insa, trebuie sa ai grija sa nu depasesti limita si atunci poti sa spui ca ai avut o adolescenta perfecta. Nu vad adolescenta ca pe o problema, ci vad unele persoane care si-o fac "o problema". Este o "mica-mare" diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiam ce sa iti raspund, pana am vazut copy/paste-ul Cristinei. Adolescenta e o problema din mai multe motive: incercam sa parem mai destepti decat e cazul, nu mentionam sursele, nu dam link-ul de pe gugal, nimic...