| SilentRain a întrebat:

Cand ma pun la somn si aproape atipesc tresar din somn si ma scol cu o usoara stare de panica.
E posibil sa fie din cauza oboselii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nimic grav; esti constienta de "starea de plutire" si de "imobilitatea" de din'nainte de intrarea in somnul profund

| SilentRain explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dorm putine ore pe noapte, oare asta e problema? thinking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru SilentRain):

Stressul cotidian pare-se a fi cauza

| PersonajFictiv a răspuns:

Mergi la medic.
Cauzele posibile ale acestui fenomen:
De cele mai multe ori, în cazul adulților, aceste tresăriri în somn apar după ce au fost consumate cantități mai mari de alcool, cafea sau băuturi energizante. Fumatul poate fi și el una dintre cauzele posibile, dar și bolile care afectează sistemul respirator.

De ce tresari adesea în somn – o explicație mistică.
Se spune că tresar în somn mai des persoanele care au o încărcătură afectivă și emoțională puternică.

Stresul pe care îl suporți pentru perioade mai lungi de timp, grijile, neîmplinirile sau eșecul în dragoste provoacă emoții negative. Acestea se acumulează, chiar dacă nu le resimți acut, iar subconștientul le aduce la suprafață în clipele dinainte de somnul profund, când întregul corp încearcă să se relaxeze.

Dacă devin prea dese aceste tresăriri, înseamnă că este timpul să faci o schimbare importantă în viața ta și să rezolvi problemele pe care le-ai ocolit în ultima perioadă.

De aici am dat copy paste, puteam sa dau din prima link-ul dar mna (vezi ca scrie mai multe acolo ) :
http://www.libertateapentrufemei.ro/......cru-118180
Poti sa mergi si la medic ca mna, poate te ajuta mai mult, in caz ca ai si alte probleme, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de un B6 cu magneziu si yoga respiratie adâncã, chiar meditatie in miscare, exercitii bioenergetice.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la medic, si eu patesc acelasi lucru. E de la stres, de la oboseala, poate ai si un pui de anxietate.

| Cristine9595 a răspuns:

E de la oboseala. poti sa iei Melatonina de la farmacie.o sa te ajute sa dormi mai bine.

| Andrei_NG_Ursu_1995 a răspuns:

Dăcă dimineața nu te scoli greu, nu ai nici o problemă de cap sau etc..Inseamnă ca ai o stare de neliniște, deoarece si eu pațesc..incearcă să nu te mai gandesti la orice si sa iti pui niste sunete de ploaie, la căsti deoarece pe mine ma relaxează.