| ioanacoruga4567 a întrebat:

Credeti ca e bine sa luăm viata prea in serios? Eu trec in clasa a 12-a si parintii mei tot ma intreaba permanent ce vreau sa fac dupa liceu, ce planuri am, daca vreau sa dau la facultate, imi spun mereu lucruri din astea prea de oameni maturi si eu nu sunt genul ăsta de om laughing eu sunt mult mai aeriană asa si mie nu imi place sa imi fac planuri de dinainte despre viitor, prefer sa las timpul sa treacă si sa ma bucur in continuare de ce ma inconjoara, fara sa ma gandesc ca vine bacul sau altele. Credeți ca e gresit ceea ce fac? Ar trebui sa ma preocup de pe acum de viitorul meu?

Răspuns Apreciat de Editori
| DeathOfDreams a răspuns:

Doar fiindcă te gândești la viitor, iar prin urmare iei o hotărâre, muncești și înveți pentru asta, nu inseamnă că iei viața prea-n serios, ci că vrei să faci ceva cu viața ta.

Mereu mi s-a părut aiurea să aud oamenii în jur de 18 ani că nu știu ce vor de la viață și se lasă în voia lor. Și aici e o diferență enormă: uneori, chiar nu știi ce să faci cu viața ta, fiindcă uneori, pasiunile și dorințele sunt confuze, mai ales combinate cu alte circumstanțe, dar să te lași în voia sorții, e foarte imatur și stupid.

Legat de ultima întrebare "Ar trebui sa ma preocup de pe acum de viitorul meu?" Depinde.
Dacă vrei să te lași în voia sorții și într-un final să nu ajungi nicăieri stabil, fără bani, fără independeță în propria viață, nu, nu ar trebui.

Dar dacă chiar vrei să ajungi undeva mai sus de atât, da. Ar cam trebui.

6 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

DA. Nu intru în detalii, dar am făcut prostia de ignora viața și a nu mă gândi deloc la viitor și nu am ajuns prea bine.
Ar trebui să începi să te gândești ce vrei să faci.
Baftă!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand ai sa ai facturi, chirie, rate samd nu mai merge cum visezi tu...

| Sofer a răspuns:

Concentrează-te sa teminici liceul și apoi sa iei bacul, dacă ești în stare și după te interesezi ce ți-ar place sa faci. Dacă urmezi o facultate sau cauți un job în alta tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In clasa a 12-a trebuie sa iei viata mai in seriosMai ai un an de liceu, apoi trebuie sa mergi la facultate! Trebuie sa stii ce vrei sa faci, altfel iti va fi foarte nasol.Trebuie sa ai o meserie, sa ai ce pune pe masa ca sa supravietuiesti!

| Michaeel a răspuns:

Eu personal ma gândesc cât e ziua de lunga la viitor. Ma gândesc ca trebuie sa am un serviciu plătit bine și sa ofer o viata usora familiei mele. În ziua de azi, fără banii nu ai nimic și trebuie sa muncești pentru absolut tot. Nimic nu vine gratis și fără munca. Asa sunt toți părinții, vor sa se asigure ca vei ajunge o femeie serioasa, cu capul pe umeri. Sincer, mi-ar placea sa fiu și eu ca tine, sa nu ma preocupe viitorul meu asa de mult. Ar fii bine sa te gândești totuși ce vei face și la ce facultate ai vrea sa dai.

| marinescub701 a răspuns:

Daca nu ai luat totul in serios pana acum, ar cam fi timpul, parintii tai nu te vor intretine pentru totdeauna, nu mai e mult si le iei locul