| Anonimity a întrebat:

Credeti ca e normal, ca in seara asta la slujba din ajunul adormirii maicii domnului sa se cante prohodul?

Răspuns Câştigător
| floryynnel a răspuns:

Lumea chiar asculta/intelege ce chitaie aia pe acolo?(bine, daca te intereseaza chestiile de genu, foarte bine).
Din ce mi-a bagat in cap bunica, e vorba de Prohodul Adormirii Maicii Domnului, care e diferit si n-are legatura cu alte chestii, eh, traditii, tampenii, atata timp cat bani curg, cui ii pasa?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, e ceva normal, tradițional, ca în bisericile ortodoxe să se oficieze aceaste rugăciuni. E vorba de Prohodul Adormirii Maicii Domnului, nu de Prohodul Domnului, Denia din Vinerea Mare.
E cu totul altă slujbă, decât cea care se face înaintea Învierii Domnului (Sărbătorile de Paște).

| Anonimity explică (pentru floresdemayo):

Nu stiu de ce dar am impresia ca ala era prohodul de la Paste

| floresdemayo a răspuns (pentru Anonimity):

Au aceeași linie melodică, dar cuvintele sunt total diferite.