| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea face rost de o carte cu Prohodul Adormirii Maicii Domnului? De unde as putea-o procura si cat ar costa?

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/......72906.html

Daca vrei, o tragi la imprimanta sau o citesti de aici.

2 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

"Si icoanei tale ne inchinam,
Ca la oglindirea sfantului tau chip."

"Cu smerenie cadem la sicriul tau
Prea curata Maica lui Emanuil."

Voi parcă ziceați, că nu vă închinați la icoane și oameni...
"23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare.

25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin." Romani : 1

Fiindcă n’aţi văzut nici un chip în ziua cînd v’a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheaţi cu luare aminte asupra sufletelor voastre, ca nu cumva să vă stricaţi, şi să vă faceţi un chip cioplit, sau o înfăţişare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei[Deuteronom 4:15, 16]

| Filip23 a răspuns:

De la o librarie cu carti ortodoxe sau de pe net. Cred ca este intre 3 si 8 lei, depinde de unde o cumperi.