| Dan10079 a întrebat:

Fiind in postul Adormirii Maicii Domnului as vrea sa intreb si eu cine tine post? (fie si o zi)

6 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Praf! Praf si pulbere! Vad ca habar nu aveti de post (tu si Caraetita), dar in 99% din raspunsuri aveti treaba cu ateii. Mie mi-ar fi rusine sa ma numesc crestin fiind asa, dar na, pe fiecare cat il duce capul...

| ioana100 a răspuns:

Un om care posteste cu adevarat nu va spune niciodata acest lucru, decat la cei din casa.Indicat este, ca in timpul acestuia sa nu se faca vizite.Trebuie sa fi smerit. Daca nu, postesti in zadar.Trebuie sa te infranezi cu totul de la poftele trupsesti si la cele sufletesti. Post usor si numai ii baga in seama pe cei ce aduc tot felul de erezii, ei sunt ca niste buruieni, care cresc pe langa biserica si apar ca ciupercile dupa ploaie!

| Zurelin a răspuns:

Eu tin miercuri si vineri tot anul si acum cred ca voi tine, dar nu tot din pacate sad, daca ti fa-o si pentru mine

| Dan10079 explică (pentru Zurelin):

Te apreciez si te respect pentru ca esti crestina si ma sustii pe mine si cativa care mai suntem crestini pe aici pe langa atatia atei... pana acum din pacate nu am tinut dar de maine-poimaine voi tine pana la sfarsit si desigur si pentru tine. Doamne ajuta!

| Andrei123Andrei a răspuns:

Nu prea am mai tinut post de mult timp...deci ...nu

| ctodirica a răspuns:

In conceptia mea, daca nu postim nu simtim cu adevarat bucuria sarbatorii, in plus acum este o perioada in care avem acces la numeroase fructe si legume, e bine cat de cat sa se posteasca, eu una postesc in intregime. Post usor in continuare!