| Nastia a întrebat:

Credeti in magie, blesteme? dc da? dc nu?happy

Răspuns Câştigător
| alina_8976 a răspuns:

Dar magia este puterea mintii. happy. si, nu e vorba de superstitii. e cu totul alt lucru, pentru ca unele superstitii sunt pur si simplu inventii ale oamenilor ce nu au avut ceva mai bun de facut. "magie", acest cuvant poate avea foarte multe intelesuri, in diferite contexte, doar ca, omul in general se gandeste la intelesul superficial, si anume, cand aude "magie" se gandeste in principal la magie neagra, deci, cred ca ar fi fost mai bine spus "vrajitorie". blestemele pot fi facute si de un om obisnuit, suparat in profunzime pe ceva, cineva anume, si, in functie de puterea gandului, puterea transmisiei acelei "urari", ele se pot lega, sau nu. bineinteles ca exista oameni cu "doctorat" in magie, exersati in asa ceva.cum ar fi vrajitoarele, sau, pur si simplu oameni cu puteri inascute. nu subestimati aceste lucruri, ci incercati sa le vedeti.

| Ace77 a răspuns (pentru alina_8976):

Zici foarte bine! Eu am patit-o pe pielea mea m-am jucat mult timp si acum am de indurat inca citiva ani ca sa scap de ce dracu e pe mine, sunt multi cu puteri inascute uni care invata sa foloseasca si cei care si-o iau in bot eu 70%cred in ce ai zis mai sus si 30% in spirite! Oricum frumos spus!

23 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu, doar in Dumnezeu.

| JackieSue a răspuns:

Nu... faza cu spartul oglinzii etc. e ca asa au zis unii, dar depinde ->crezi sau nu
Daca ai spart o oglinda si esti disperat numai la gandul celor 7 ani de ghinion chiar vei avea (nu 7 da vei avea)

| Nastia explică:

Eu stiam k daca spargi oglinda s-au spart necazurile.

| Criiss16 a răspuns:

Sincer cred...si asta pentru. ca eu am auzit de cineva. ce si-a blestemat copilul... zicea cv. sa moara inecat in apa si... exact asa s-a intamplat!worried

| DenissaDeea a răspuns:

Sincer nu! Am avut cateva experiente si nu s-a dovedit nimic real!

| kh1ss a răspuns:

Nu cred in magie, dar cred in puterea mintii tongue

| LoryM22 a răspuns:

Exista orice inexplicabil pe Pamant.

| gabrielutzu a răspuns:

Asa cum exista Dumnezeu, exista si Diavol, si ma exista si rataciti care ii invoca puterile pentru a se razbuna pe semenii lor sau pentru a-si satisface propriile nevoi.
Din pacate multe tinere ratacite merg la vrajitoare sau fac proriile vraji pentru a desparti pe baiatul iubit de prietena lui, o mare greseala pentru ca Satan isi va cere mai apoi partea lui...care poate sa insemne sanatatea si chiar viata celui care ii invoca puterile...
Cine spune ca este crestin si nu crede in puterea celui rau, sa puna mana pe Biblie si sa cireasca cum Sfintii Apostoli au combatut pe cei care foloseau puterea Satanei.

| thealchemist a răspuns:

Sigur ca da.

| rozalia25 a răspuns:

Da-mi un mesaj daca vrei lamuriri. Da, sunt mii de cazuri de genul. Interesata?

cristian
| cristian a răspuns:

Doar babele pot sa mai creada in asa ceva.
Eu cred doar in puterea de creatie a omului.

| meioana a răspuns:

...cred si in magie si in blesteme...
...de exemplu argintul viu...
... dar superstitiile cu oglinda... pisica neagra si asa mai departe sunt doar niste povesti...
...nu stiu daca stiti dar doar vrajitoarele pot scoate pe cel rau din omwinking...
...asta e parerea meahappy

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Nu cred.Ca dovada ca am spart o oglinda destul de mare si nu mi s-a intamplat nimic.

| claw_4117 a răspuns:

Da cred, dar cu o limita anume. Oricum iluzionismul e o treaba, magia e alta. De ce cred? Am prieteni care au patit-o urat cand au incercat sa isi bata joc de chestii gen spirtism, si nu pot spune ca a fost o farsa stiu bine ce am vazut.

| N538961518 a răspuns:

Nu cred in porcarii din astea.

| nicoleta_7357 a răspuns:

In general nu cred in blesteme, cred doar in credinta fata de Dumnezeu, dar se spune ca cel mai puternic si des utilizat blestem ar fi cel spus de o mama.

| alex66om a răspuns:

Sincer... da cred in magie, pana mea...blesteme...Pentru ca...Nici macar nu stim ce se intampla cu noi...de ce ne aflam pe pamant.deseori imi pune aceste intrebari si...nu ar fi exagerat sa cred in magie...Pledez Vinovat...Credbig grin...Lorely...tot respectul...ASA E...Bafta oamenilor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer...caut sa facceva dar nu sh niciun ritual sau ceva de genu... daca shyti.anunta-ma si pe mine.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magia e ft reala si facute corect ia lucreaza. ce ziceti voi de oglinda sparta e o ft mare prostie, asta e o vb sau un obicei popular nu stiu cum sa ii zic sau poate ca e inventat de babe dar nu e adevarat si nu tine de magie asa ceva.Si ca sa inchei stiu pentru ca religia mea e de domeniul magiei demonologiei necromantiei...zalaru_iulian

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, poate o sa credeti ca exagerez, dar nu e asa mi s-a intamplat si mi se intampla continuu; la 18 ani am spart o oglinda si eram intr-o relatie f buna cu cineva, a mai duart ceva timp si ne-am despartit, sincer dupa aceea nu am mai avut o relatie reusita; pana dupa 7 ani, atunci am intalit pe cineva totul la fel super ok, pana intr-o seara cand am spart din nou o oglinda; deja o cerusem in casatorie totul; ne intelegeam perfect; dupa ce am spart oglinda in patru luni ne-am despartit; si nici noi macar acum nu stim de ce; si de atunci nu am mai fost in stare sa am o relatie de durata; blestem, superstitie, mit? eu unul cred in asa ceva, pentru ca v-am spus prin ce am trecut, deci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da crerd

| dragos...100% a răspuns:

Cred in magie si ilusionism chiar si in blesteme dar nu stiu ce putere poate avea un om ca sa faca o magie adevarata.Stiu sa fac o magie. ex:pot misca hartie aluminiu.