| Youknowimright a întrebat:

Cum aflu probabilitatea ca am uitat?crying. adica exercitiu: 10 bile negre, 15 albe, care e probabilitatea ca bila extrasa sa fie alba...big grin.mersi mult:*. FUNDUOI si VUOT >big grin

Răspuns Câştigător
| KarmaPolice a răspuns:

Probabilitatea reprezinta raportul dintre nr. cazuri favorabile/nr. cazuri posibile, iar ca s-o afli in procente o inmultesti cu 100), 15/25

3 răspunsuri:
| StillAlive a răspuns:

Numaul de cazuri favorabile/cazuri posibile.(Daca vrei rezultatul in procente inmulteste cu 100) In cazul tau 15/25=0,6 ( 0, 6 x 100 = 60% ) Mult noroc!

| helpu a răspuns:

15 supra 25 happy

| SpeeDMaster a răspuns:

P=nr.cazuri favorabile/nr.cazuri posibilie tu faci asa...nr cazuri favorabile cate sunt alea albe 15, apoi nr cazuri posibilie 15 albe+10 negre si de aici faci p=15/25 de aici simplifici si vine 3/5 Succeshappy