| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa fiu putin mai calma, sa am rabdare sa dau explicatii? In special mamei si bunicii, care e mama ei? Va dati seama ca amandoua gandesc cam la fel, si mereu sunt in contradictie cu ele, mereu ne certam, mereu imi cer explicatii, vor sa ma schimb, sa fiu mai calma. Dar nu pot sa fiu calma cand le vad gandirea aia asa antica.In privinta multor lucruri, pentru ca in general discut cu ele si ajungem sa ne contrazicem.Eu sunt genul pe care n-o prea scoti din ideile ei si ma enerveaza cand vad ca nu ma pot intelege cu elelaughingsi ajung sa tipe ele si eu raman asa cu sentimentul ca nu au dreptate
De exemplu azi imi facusem plan sa plec pe la bunicii ceilalti si bunica-mea asta de aici incepu imediat ca de ce sa ma duc acolo, ca nu ei m-au crescut si altele.Adica aici n-o inteleg. E vina mea sau ceva ca nu m-am nascut acolothinking pana la urma sunt 10 km distanta, si am tot mer si pe la ei.Si mama imediat a aprobat-o, ca ea vrea sa stau langa ea.Asta nu mi se pare corect.Nu e cumva putin egoism? Ele s-au obisnuit cu mine sa fiu trista si posomorata, fara chef de viata.De cateva saptamani am inceput o schimbare, si incet incet mi-e mai bine, dar inca am o raceala cand vorbesc cu cei din jur, probabil ca si asta le deranjeaza.Cand le-am zis ca o sa incerc sa nu mai fiu asa nesuferita se asteptau probabil la o schimbare radicala, ceea ce nu le pot oferi imediat, mai ia inca timp.Si voiam sa ma duc la bunici pentru ca acolo imi gasesc eu liniste, ma simt mai bine, mai schimb mediul.
Si as vrea sa va cer doua sfaturi:cum sa fiu putin mai calma, si sa las mai mult de la mine? si cum sa le explic in legatura cu mine...ca am nevoie sa merg putin timp acolo, sau mai exact ca nu pot sa fac mereu ceea ce vor ele, daca eu consider ca nu e bine pentru mine? si asta fara sa ma cert cu ele.se leaga cele doua.happy
Dau fundita daca ma ajutatihappy

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Ma bag si eu pe aici thinking sper ca nu dernjez.

In a 2'a faza se numeste asertivitate.
Adica e vorba de parintii. Ce ei nu au reusit iti impun tie sa faci. Sau cum e la tine problema ca sa stai cat mai aproape de ei. Asta se intampla mai peste tot. Parintii vor sa controleze viata copiilor sau a copilului(singurul) Deseori este bine dar nu mereu. Dece? Pentru ca ajungi sa depinzi de ideeile lor. Sa faci numai cum cred ei ca e bine. Normal in mintea lor este super ok sa ramaii la ei pentru ca? nu te-au crescut ceilalti bunici. Bun, dar tu ai dreptu sa tot vezi unde este mai bine. De ex aici cu mama ta banuiesc ca ai libertatea stricta si mai toata ziua stresss din cate zici. La ceilalti bunici posibil sa fie mai bine. Nu te mai impun si nu iti mai dau indicatii ce sa faci. Esti si tu putin in lumea ta.

Problema e sa nu te lasi condusa de certurile astea. Urmeaza-ti visul. Orice problema ar fi. Deocamdata esti mica si nu esti in masura sa zici ca iti iei viata in maini si sa zici, gata mama! de aici ma descurc! o sa ai o paine la batranete pentru cat ai stat si ti-ai batut capul cu mine! Dar nu e chiar asa! Inca depinzi de ei.

O rezolvare ar fi sa vorbesti sincer si deschis cu mama ta! ea e mai tanara si o poate convinge si pe bunica. Are drepturi asupra ta dar nu iti poate lua libertatea de a-ti cunoaste bunicii. Asta e deja ironie de. nu stiu. orgoliu feminin.

Cat despre sa lasi de la tine... Hmm. pare interesant. Tu poti lasa de la tine da nu vrei. Esti orgolioasa. Oare de ce? din cauza dezamagirilor si lucrurilor care merg prost? da, poate ca asta e.

Nu mai lasa lucrurile rele sa te demoralizeze in asa fel incat sa iti ia si putina aia bucatica de fericire. Lasi de la tine unde stii ca merita, nu peste tot.

Faci ce consideri ca iti aduce tie fericire sau te simti bine. Daca ele zic sa nu mananci paine dupa ora 8 seara tu poti manca. Stii ca asta te face sa te simti mai bine si te ajuta cu organismu.

Depindem de parinti doar pana la un moment'dat. Nu mereu. Deseori ei se insala si e posibil sa ne traga dupa ei. Daca atunci cand lucrurile merg prost, tu nu esti stapana pe tine, se duce Dracu tot!

scuze pentru atata scris. Ai grija de tine!

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Claudiu ai dreptate.
Multumesc pentru raspuns.

| Jony123 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa nu te enervezi cabd va contraziceti... Nu te enerva din orice, fi mai indiferenta cand te contrazici cu cineva, daca vezi ca nu se poate sa ajungeti undeva cu contrazicerile las-o balta, zici : "crezi ce vrei eu iti zic ca asa e". Si ca sa te inteleaga pentru tine si dc vrei sa te duci acolo le zici ce nei zis noua mai sus in intrebare, ca acolo te simti tu bine si te poti racorii de toate problemele pe care le ai... Sper ca te-am ajutat! Funda? Plzz

| misu a răspuns:

Prin autosugestie. zi ca ele, fa ca tine, si acum depinde si ce varsta ai.incearca sa te detasezi de cei din jur dar nu uita de respectul pentru parinti totusi

| Iulia1106 a răspuns:

Ai zis ca vrei sa fii mai calma, dar la inceput ai zis ca tu ramai cu ideile tale si ca ele incep sa tipe la tine : "si ajung sa tipe ele si eu raman asa cu sentimentul ca nu au dreptate ". Vad ca te controlezi... daca vrei sa vorbesti cu ele, ar trebui sa faci si unele lucruri asa cum spun ele, dar sa le explici ca ai nevoie sa te distrezi, sa mai iesi pe afara sa te plimbi. Daca nu vor asa, atunci ar trebui sa faci lucrurile "contracost". Adica atunci cand au nevoie de tine, sa faci ceva etc. le poti spune ca vei face acele lucruri daca te vor lasa sa iesi, eventual sa pleci la bunicii tai. Sper ca te-am ajutat. :*

| Yoana a răspuns:

Dar nu trebuie mereu sa fi tu singura care lasa de la tine desi sunt bunica si mama la mijloc si tot ce zic ele e bine. poate ca ele iti vor binele si asa dar gandeste-te ca e viata ta totusi si nu trebuie sa ti-o controleze ele cum vor[ desi ele te cresc]. uite eu cand ma cert cu maicamea nu imi cer niciodata iertare desi poate ea are dreptate pentru ca nu-mi place sa fac asta. si eu sunt in situatia ta. din cauza faptului ca tatal meu este plecat in Italia de mult timp eu am stat mai mult la bunicii din partea mameihappy si maicamea nu ma lasa sa merg la ceilalti pentru ca zic ca ei nu mau crescut ca ce sa fac acolo si mie imi place mai mult acolo. ma simt mai binelove struck. si nu ma lasa. si din aceasta cauza am devenit foarte rece cu maicamea. eu am fost cea mai biuna prietena cu ea[ pentru ca cum am stat numai cu ea si vorbeam foarte mult] acum nu mai e la fel. am crescut si stiu ce se intampla. i-am spus ca nu ma poate obliga sa fac ce vrea ea la nesfarsit. o sa vina momentul in care o sa-i para rau pentru ca nu m-a lasat sa merg si acolo macar odata pe lunaoh go on. si nu iti zic asat pentru ca sa fi rea sa nu le mai asculti ci pentru ca nu au dreptul sa iti controleze viata cum vor ele si daca vrei sa mergi mergi nu au dreptul sa te opresca. desi ele te-au crescut nu au mai multe drepturi decat ceilalti bunici ai tai.

poti sa lasi si u de la tine dar pana la o limita. si nu trebuie sa-ti pese decat de tinewinking. toti parinti zic asat ca "eu te-am crescut si ce primesc in schimb" sau "sunt mama ta trebuie sa ma asculti " [ bla blalaughing]

eu as zce sa mergi si sa le spui asa: eu vreau sa merg la bunici mei si atat si voi nu ma puteti oprii!" e doar un sfathappy

kiss

| RoCsiii a răspuns:

Ai putea in loc sa tipi data cu ele.
Sa le lasi sa vezi ce zic.
In loc sa tipi pentru a fii mai calma strange din pumni cat poti de tare.
Si ataca. le cu, cuvintele lor.
Spune-le: "Eu acolo simt nevoia sa fiu. Acolo pot uita de toate grijile. Nu aici certandu-ma cu voi."
Apoi pleci din camera si incepi sa iti faci bagajul.
Dar pleaca imediatcutermini de vorbitsa nu aiba timp sa iti reproseze ceva.
Eu asa fac mereu si functioneazahappy.
Fundita?batting eyelashes