| Daniela291197 a întrebat:

Cum as putea sa scap de timidate? Imi este foarte greu sa ma integrez intr'un grup nou.

Răspuns Câştigător
| ζøvعღ a răspuns:

Incearca sa adopti o atitudine pozitiva, in tot ceea ce faci, gandeste pozitiv si astfel totul va veni natural si evident nu vor mai exista nici aceste blocaje in comunicare.Incearca sa iesi cat mai mult din casa, sa traiesti in jurul persoanelor necunoscute, iesi mai mult cu prietenii, incearca sa comunici mai mult, obisnuieste-te sa vorbesti mult.

Pentru a reusi sa ti in frau aceasta timiditate, trebuie sa urmaresti progresul tau cu privire la acest aspect.
Priveste putin in urma si noteaza-ti:

- Ce ai facut bine, sau ce nu ai facut bine
– Care sunt momentele in care inca isi mai face prezenta timiditatea
– Ce ai imbunatatit in aceasta privinta
Crede-ma la fel ca tine am fost si eu si multe alte persoane, nu este un lucru greu de a scapa de timiditate.
Iti trebuie putina vointa si perseverenta. Vei observa ca ea va trece cu timpul si vei ajunge o persoana comunicativa si foarte sociabila. Tine minte, totul este realizabil. Sper ca te-am ajutat cumva si nu uita comunicarea este cheia.Succes:*!

4 răspunsuri:
| Sunnyツ a răspuns:

Heya! La o adica asa am fost si eu in clasa a 8 a, si stiu ca nu e tocmai cool sa fi timida. Eu, de exemplu, am urmat alte persoane, sa spunem ca am " furat " din caracterul lor. Ma refer in general la amuzament. Dupa parerea mea, daca citesti carti, inveti sa dai replici, iti formezi vocabularul, si atunci daca cineva iti raspunde sau sa ia de tine tu a instantaneu replica acumalata in minte. Sau pur si simplu i-a un exemplu negativ. De pilda persoana pe care o urasti. Tu, in gandul tau cand trebuie sa faci ceva, spui : " Doamne, doar nu sunt la fel de proasta ca x " sau pur si simplu te uiti in oglinda si vorbesti cu tine insuti. La un moment dat, trebuie sa faca mintea ta un " clik " si sa-ti revi din timiditatea asta. Si melodiile te ajuta. Dezlantuie-te singura. Urlam, tipa, zbiara...traiete-ti viata. Nu trebuie sa-ti fie rusine de oameni noi, fa-i sa rada si sunt ai tai. Probabil, intamplari amuzante din viata ta. Nu conteaza cat de amuzante sunt, si cat de amuzante le faci tu sa fie.Ma intelgi? Exarseaza in oglinda, spune-ti tie insuti cat de superba esti mereu, si atunci totul va fi simplu. Nu degeaba am inceput eu sa vorbesc singura.

| Youcandoit a răspuns:

E un pic cam greu, dar cu ambitie si curaj o sa reusesti cu timpul.Crede-mahappy

| REXX a răspuns:

Timiditatea este o stare produsa de psihic datorita faptului ca tu stii ca ai putea fi refuzata sau sa rada lumea de tine. De obicei este produsa de o frica. Ai putea sa scapi de ea fiind tu insuti si nepasandu ti de ce spun cei din jurul tau. pupici si bafta :*

| Daniela291197 explică (pentru REXX):

Iti multumesc de sfat!:*