| GicaGigekGica a întrebat:

Cum as putea scapa de frica sa vorbesc cu o persoana cu care nu prea am mai vorbit? Cu persoanele care vorbesc mult nu am nici o problema dar cand trebuie sa vorbesc cu alte persoane abia mai spun 2 couvinte. O alta problema ar fi ca daca sunt cu un prieten sau mai multi dispare toata frica asta. As vrea sa nu mai depind de cineva, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

O sa iti spun ce mi s-a zis si mie si ce am vazut in clipurile de pe Youtube. In mintea ta e un filtru care decide ce e ok sa spui si ce nu in orice situatie. Din cauza asta stai prea mult sa analizezi orice cuvant, iar mintea ta fiind ocupata cu asta nu se mai gandeste la nimic altceva, prin urmare nu spui nimic. Incearca sa nu te mai gandesti si sa observi ce se intampla in jurul tau. De exemplu esti la scoala si vrei sa vorbesti cu un coleg pe care nu prea il cunosti. Nu poti sa te apuci sa ii spui chestii personale sau sa vorbesti despre ceva anume pentru ca nu stii nimic despre el. Singurul lucru valabil ar ramane spatiul care va inconjoara. Are un desen mai artistic pe caiet? Intreaba-l daca ii place sa deseneze. Intreaba-l daca chiar e o pasiune pentru el sau doar se plictisea in ora de mate din cauza profesorului x-ulescu. Intreaba-l ce crede despre profesorul x-ulescu. Sunt atatea variante cand nu stai sa despici firul in 4. Nu te gandi ca o sa fii bun la asta din prima. Cu timpul vei deveni din ce in ce mai deschis pentru ca va fi ceva natural, instinctiv. Si o sa iti las si un citat care ma ajuta pe mine: fiecare greseala te duce cu un pas mai aproape de rezultatul dorit. Daca nu gresesti niciodata nici ca te deplasezi din locul in care esti

4 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Problema e foarte ușor de rezolvat. O să vezi că atunci când ai ceva de spus, poți fără probleme. Ești genul care poate fi comunicativ în orice mediu, chiar cu persoane necunoscute.

| NoDepression a răspuns:

Salut, ai Facebook sa vorbim?

| GabitzaNescafe a răspuns:

Salut!
Pentru a iti dezvolta abilitatile de comunicare si de socializare, pur si simplu trebuie sa vorbesti si sa tot vorbesti cu un numar mare de persoane. Asta inseamna sa iesi din zona de confort, deoarece atunci cand esti cu prietenii, ai o anume siguranta de sine sporita de faptul ca daca o sa o dai in bara, prietenii te vor scoate din acea prostie.
Atunci cand bagi in seama o fata, sau chiar un baiat, gandeste-te ca nu numai tu ai emotii, cat si persoana cu care vrei sa vorbesti(cert iti spun).
-Orice om adora sa vorbeasca despre propria persoana, asa ca data viitoare intreaba-i ce au mai facut si cum de au ajuns sa faca acele lucruri.
-Daca ai emotii si te inrosesti la fata, afla ca doar daca vei continua sa vorbesti si sa cunosti persoane noi, o sa scapi de aceasta teama. Succes!