| bleakk a întrebat:

Cum e la facultate? Este ca la liceu o clasa standard si te duci 6 ore pe zi in fiecare zii? Dati-mi si mie un program ceva de la o anumita facultate cu explicatii etc?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista grupe de 15-20 studenti in general.
in unele zile poti sa nu ai nicio ora, in unele zile poati avea si 6-7 cursuri sau semninarii.

un curs / seminar / laborator tine 2 ore.

poti avea un laborator / seminar dimineata la 8, apoi pauza 4-6 ore, un alt laborator dupa amiza, unul seara.

nu e un program standar, fiecare facultate, grupa are un orar in functie de salile libere, de programul profesorilor samd.

ai o prioada de sesiune (2-3-4 saptamani in functie de facultate) in care te duci doar la examene.

1 răspuns:
| AndreeaRox a răspuns:

Este mai usor ca la liceu, ai de invatat (mult) doar la seminarii si in sesiune. Ai o multime de prieteni - noi cu care impartasesti aceleasi probleme si vorbesti aceiasi limba. Daca stai in camin - depinde cu cine nimeresti in camera - poate fi cea mai frumoasa experienta sau cea mai oribila. Daca esti la frecventa redusa nu ajungi sa-i cunosti pe toti cei cu care esti colega, dar tot iti faci cativa prieteni buni. Examenele te pregatesc intr-un fel pentru viata, prin faptul ca ulterior vei trece cu mai multa usurinta peste alte examene sau concursuri pe post. Cred ca este una din cele mai frumoase perioade ale vietii. Este momentul cand poti sa-ti dovedesti tie insati cat de bine te poti descurca singura si sa cuceresti lumea.