| Leylla a întrebat:

Cum este la profilul stiinte ale naturii de la liceele Sava sau Lazar din Bucuresti?
Cate ore de fizica, chimie si biologie se fac? Dar mate si romana?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Numarul acestor ore nu depinde de liceu, ci de profil.
La stiintele naturii ai urmatoarele materii :
Romana - 4 ore in clasele 9-10, 3 ore in 11-12
Engleza - 2 ore in clasele 9-12
Franceza sau Germana - 2 ore in clasele 9-12
Mate - 4 ore in clasele 9-10, 3 ore in 11-12
Fizica - 3 ore in clasele 9-12
Chimie - 2 ore in clasele 9-12
Biologie - 2 ore in clasele 9-12
Istorie - o ora in clasele 9-12
Geografie - o ora in clasele 9 - 12
Logica - o ora in clasa 9
Psihologie - o ora in clasa 10
Economie - o ora in clasa 11
Filosofie - o ora in clasa 12
Religie - o ora in clasele 9-12
TIC - 2 ore in clasa 9 si 11, o ora in clasa 10 si 12
Informatica (programare in c++) - o ora in clasele 9-10
Educaţie antreprenorială - o ora in clasa 10
Desen / Muzica - o ora in lcasle 9-10 (alternate : o saptamana ai o ora de desen, urmatoarea muzica si se reia)
Sport - 2 ore in clasele 9-10, o ora in 11-12
Dirigentie - o ora in clasele 9-12
Alte ore (optionale) - o ora in clasele 9-10 si 5 ore in 11-12
Asta e tot. Sper ca am ajutat.

| Leylla explică (pentru AnonimaOk):

Multumesc frumos! Tu pe care dintre aceste licee, Sava sau Lazar l-ai recomanda? De ce?

| AnonimaOk a răspuns (pentru Leylla):

Buna,
Eu as miza pe Sava pentru ca :
- e pe locul 1 in top, iar Lazar pe 11 (ma refer la topul liceelor din Bucuresti)
- a avut promovabilitate mai mare la bac (nu cu mult evident, caci ambele sunt bune)
- are mai multi olimpici - iarasi, diferenta nu e foarte mare

Ce sa mai zic depinde si de tine. Eu il consider putin cam de fite insa se invata. La ambele licee mentionate de tine se invata bine de tot, profesorii sunt pregatiti, predarea e ok.
Asta e doar parerea mea... Fiecare cum crede. Oricum, daca nu iti place atmosfera acolo, te poti transfera la celalalt liceu in semestrul 2 din a9a, dar de la celalalt la Sava este mai greu.

| Leylla explică (pentru AnonimaOk):

Imi este cam frica de Sava, ca sa zic asa, deoarece sunt copii foarte buni (acele genii, olimpiciilaughing ) si concureanta va fi foarte mare. Eu sunt un copil bun, care invata, dar nu vreau sa fiu ultima din clasa, pentru ca e logic ca sunt copii mai buni si decat mine, dar si eu la randul meu, sunt mai buna decat altii.

| AnonimaOk a răspuns (pentru Leylla):

Atunci ti s-ar potrivi mai bine Lazar. E bine ca nu e asa fitos si inveti cum trebuie. Parerea mea... big grin Sa imi spui ce ai ales pana la urma

| Leylla explică (pentru AnonimaOk):

Merci frumos pentru tot! Te voi anunta cu siguranta! Tu la ce liceu esti?

| AnonimaOk a răspuns (pentru Leylla):

Eu nu sunt din Bucuresti big grin sunt la "Costache Negri"

9 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Vei avea 3 ore de fizica pe saptamana.
2 ore de chimie pe saptamana.
2 ore de biologie pe saptamana.
4 ore de matematica ( clasa a 9-a si a 10-a ) si 3 ore de matematica ( clasa a 11-a si a 12-a ).
4 ore de romana ( clasa a 9-a si a 10-a ) si 3 ore de romana ( clasa a 11-a si a 12-a ).
Liceele Sfantul Sava si Gheorghe Lazar sunt primele din Bucuresti la acest profil, se intra cu medii foarte mari.
Sunt 2 licee de top, deci daca ai medie sa intri acolo, bafta!
Succes!

| Leylla explică (pentru Sadop):

Tu pe care l-ai recomanda si de ce?

| Sadop a răspuns (pentru Leylla):

Amandoua sunt cam la fel, dar eu as alege Sfantul Sava pentru ca media este mai mare de intrare, probabil si colectivul altfel.
Diferentele nu sunt asa mari.
Tu te poti interesa despre profesori, elevi, colectiv ca sa il alegi pe cel care iti place mai mult. Dar asta cred ca le poate diferentia, in rest, la ambele se invata la fel de bine.