| irina222 a întrebat:

Cum pot adormi mai repede? In fiecare zi am ore de la 7.30 si trebuie sa ma scol la 6. Seara nu pot adormii, adorm foarte tarziu, pe la 1-2 noaptea, iar dimineata sunt foarte obosita. Ajutati`ma!crying. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai dormi in cursul zilei, in primul rand. Apoi seara, pe 9, inchide Tv-ul si calculatorul, citeste ceva frumos (literatura, nu pentru scoala), la 9. 30 fa un dus cald, bea o cana de lapte caldut sau ceai de tei indulcit cu miere, baga-te pe la 10 in pat, asa incat sa adormi pe la 10. 30. N-o sa-ti iasa din prima seara, dar cu putina vointa iti vei regla somnul in 5-6 zile. NU uita: in weekeend aplica acel; asi program, adica nu te trezi in nici un caz mai tarziu de 7 dimineata si nu te culca mai tarziu de 23.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Trebuie sa iti creezi un nou bioritm. La inceput va fi foarte greu dar cu timpul te vei obisnui. Pentru a adormi mai usor inainte de ora respectiva incearca sa faci putina miscare apoi bea o cana de lapte usor incalzit. Somn usor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un ceai călduț de tei sau o cană de lapte dulce.
Se găsește un ceai special: somn liniștit, la farmacie sau Plafar (centru de ceaiuri).
Pa, pa.

| dedegirl a răspuns:

Culcate la 22:10 si scoalate la 6 linistita sa vezi ca iti ajungewinking

| ibitza a răspuns:

Culcate mai devreme.si chiar daca nu adormi. stai in pat si incearca sa adormi peste cateva minute te va apuca somnul.eu asa fac si functioneaza