| Mariapspsps a întrebat:

Cum pot opri pe cineva din a ma hartui pe internet? Si-a facut cont de ask.fm cu datele mele personale unde raspunde in numele meu si trimite tot felul de lucruri urate oamenilor. Am incercat cu reportul dar fara vreun raspuns. Va rog, ajutati-ma. Exista vreo organizatie care se ocupa cu aceste lucruri?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scrie din nou conducerii site-ului, explica-le detaliat situatia si solicita-le stergerea contului respectiv. Le mai spui ca daca nu-l sterg intr-un anumit termen, 5-10 zile, o sa-i dai in judecata si o sa le ceri daune morale.

| Mariapspsps explică (pentru Ioandelasal):

Am mai facut asta, m-a lasat pentru o perioada de timp si dupa a inceput din nou. Nu cred ca se complica politia sa afle cine e in spatele unui cont de fb. Nu ar trebui sa apelez la vreo organizatie ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariapspsps):

Ai putea face plangere penala, conform Codului penal, pentru violarea vietii private, daca faptele respectivului se incadreaza la aceasta infractiune, citez:
"ART.226.Violarea vieţii private
  (1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţa ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| Mariapspsps explică (pentru Ioandelasal):

Se incadreaza, doar ca asta as putea face daca as sti cine e persoana si ca sa stiu cine e in spatele unui cont de fb cu datele mele ar trebui sa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariapspsps):

Politia va face cercetari si cred ca va putea afla cine este.

| Mariapspsps explică (pentru Ioandelasal):

Politia e doar politie, aia nu sunt hakeri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariapspsps):

Si tu crezi ca politia afla asemenea lucruri folosind metode nelegale?
Politia se va adresa oficial conducerii site-ului, cerand datele utilizatorului ce a facut contul respectiv.

| BiancaMagda29 a răspuns:

Ar fi bine sa vorbesti cu parintii tai despre asta ( Acum depinde cati ani ai ) Si daca iti face chiar probleme mari, ar trebui sa suni la politie... Sper ca ti-am fost de ajutor happy