| Melyssuka a întrebat:

Cum pot sa iau note mari dar sa nu invat?

Răspuns Câştigător
| AndreeaSorina2000 a răspuns:

Da-le mita

12 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

A învăţa nu este o activitate care să conducă neapărat la note mari.
Învăţătura este o activitate folositoare pentru a putea înmagazina o serie de cunoştinţe care vor folosi omului, ( actualul adolescent)
în activitatea sa profesională de viitor.
Dar la acest moment poate fi folositor şi în alt sens...
Să zicem că la un moment dat cunoşti un băiat de care să te îndrăgosteşti. Se poate întîmpla ca şi el, la un moment dat, să marşeze în sensul dorit de tine. Intraţi într-o relaţie de amiciţie şi încep discuţiile, uneori mai diferite decît banalul de fiecare clipă.
El e, poate, un tip inteligent, cu multe cunoştinţe de cultură generală în varii domenii. El discută despre anume ceva şi tu îl asculţi şi nu pricepi nimic din ceea ce spune. El sesizează că tu eşti într-o avansată fază de abulie, se opreşte din vorbit şi poate avea o ieşire dură. De genul : " Băi, fato, tu pe ce lume trăieşti?".
Discuţia ar putea degenera sau nu dar el, poate nu peste mult timp, va încerca să te îndepărteze, puţin cîte puţin din preajma lui.
Tu nu vei şti de ce... Îţi vei pune întrebări, poate vei întreba şi pe alţii dar ...ruptura s-a produs şi nu mai ai şanse de a remedia lucrul.
E doar un exemplu.
Se poate întîmpla ca, la o petrecere să atai de vorbă cu o persoană mai în vîrstă care să conducă un fir al discuţiei pe un tărîm unde ţie îţi cam fuge pămîntul de sub picioare. Individul va sesiza, va schimba firul discuţiei dar va rămîne cu o impresie nu prea onorabilă despre persoana ta şi, nu numai atît, ar putea să şi colporteze impresia. Vei spune poate că e bîrfă, fără însă să acreditezi ideea că de fapt e un adevăr.
Plus că, în cele din urmă, treaba cu neînvăţatul sistematic duce la crearea de mari goluri în bagajul tău de cunoştinţe.
Nu se poate să o duci la nesfîrşit cu copiatul, cu înşelatul, cu mersul pe lîngă drum.
Şi mai presus de toate, pentru că vorbeşti de note mari, ne faci să înţelegem că eşti elevă, că urmezi cursurile unei şcoli şi rostul mersului la şcoală este acela de a învăţa, de a acumula cunoştinţe pentru a deveni ceva sau cineva în viitorul nu prea îndepărtat.
Nu vezi căacum, aşa e rostul acestei vieţi, nu prea se mai găsesc posturi de băgători de seamă. Sînt mulţi care au o diplomă, au studii de specialitate şi nu pot găsi un loc de muncă sau un salariu corespunzător.
Viitoarea funcţie de mamă, de casnică nu prea mai este de actualitate. Dacă nu înveţi perspectiva vieţii tale este ...sumbră.
Asta e părerea mea...

| jhdvavsfhkegvfrkhegbvr a răspuns:

Idem Chobot, dar stiu unele mai eficiente.
4)faci fituica in forma talpii de la pantof, o lipesti. Stai cu un picior indoit deasupra celuilalt, cand vine profu lasi talpa in jos, cand pleaca, dai copy-paste.
5)Iti cumperi o sticla de apa/cola/pepsi/orice suc. Bagi fituica sub eticheta, te uiti prin sticla. Ai grija sa scrii mare si clar.
6)[asta e buna iarna] ia-ti o geaca gorasa, cu maneca lunga pe tine si o pereche de manusi. Scoate-ti mana stanga din maneca, cu ea o sa tii fituica. Manusa o umplii cu ceva material, o pui in maneca. Maneca o pui pe banca intr-o pozitie ca sa para ca tii mana pe banca. Cu dreapta copy-paste. Faci invers daca esti stangaci.
7)inveti diverse alfabete, de exemplu ala elfic sau cel occult. Nu multi le stiu, si sunt usor de invatat. Scrii fituica in el, si proful nu are dovada ca ii la materia lui.
8)scrie-ti ceva formule pe banca
9)daca verifica proful bancile, scrie cuvantul "FITUICA" pe o hartie, si lasa-l sa o ia. O sa zica ca ai simtul umorului, si iti da pace, in timp ce tu utilizezi fituicile adevarate pe care iti recomand sa le scrii pe spatele unor foi cu desene vechi sau lectii de la alte materii.
10)daca ai calculator stiintific, scrie-ti formule pe el
11)poti sa traduci lectiile in engleza si sa le scrii mai restrans. Daca te intreaba zici ca is versuri de la melodii.
Sper ca te-am ajutat. Noroc, si vezi sa nu te prinda.

| DuTzZeLiAn a răspuns:

Simplu... Invata sa copiezi dar niciodata sa nu te bazezi numai pe copiat happy! Succes!

| Melyssuka explică:

Multe intrebari foarte inteligente dar...eu stau in clasa cu niste colegi cam prosti mai ales colega de banca toti ne zic la profesori doamna asta copiaza domnu am vazut ca copiaza doamnalaughing si din asteastraight face deci de asta e rau:@.

| alee16 a răspuns:

Furi catalogu lu profesoara si iti treci numa 10 smug big grin! Succes. P.S ai grija sa nu te prinda laughing!

| Chobot a răspuns:

Daca vrei iti dau eu niste tactici de copiatlaughing

1. Iti faci biletele si le ascunzi in penar, apoi cand nu se uita. stii ce ai de facutlaughing

2. Daca stai langa geam, iti poti scrie cu creionul cateva formule pe marginea geamului laughing Stiu ca suna ciudat, dar asa am facut eu si a merslaughing

3.Fa cumva sa nu stai in raza vizuala a profesorului. (de exemplu un coleg din fata ta; ascunde-te in spatele lui ). Ia-ti caietul in fata si deschide-l. Dar nu pe tot, ca te vede oricinelaughing.

Si pentru astea trebuie sa stai cat mai in spate. Cel mai bine este in ultima banca de pe mijlocwinking

Nu se vede ca am media 9.96 nu? laughing Chiar si cei care invata foarte bine sunt prinsi cu lectia neinvatata. Si ei trebuie sa ia masuri nu?laughing

| Tribalm a răspuns:

Uite o alta metoda putin mai complicata dar care nu da gres niciodata:scrii pe o foie A4 fituica o bagi intr-o tipla dupa aia in ghiozdan si la test te prefaci ca, cauti pasta corectuare prin ghiozdan si de fapt te uiti linistit pe foaie

| Melyssuka explică (pentru Tribalm):

Pai ma vede colega de banca si ma paraste.atuncea ce fac?

| Tribalm a răspuns (pentru Melyssuka):

Atunci daca ai colegi paraciosi singura solutie e sa sa fii singur in ultima banca sau roaga-te sa-ti raceasca colega.happy

| robertspider a răspuns:

Frate acum iti zici eu una tare in caietu care scrii testul in coperta bagi o foaie deschisa lungaaa pana jos si acolo te uiti linistit ca nu isi da seama nimeni

| Anonimus654 a răspuns:

Exista multe metode pentru copiatlaughing.Iti scrii raspunsurile pe o foaie mica si o ascunzi sub foaia de tesc si asa nu te suspecteaza nimeni cand misti foaia.Dar ai grija sa nu fi prinshappy

| NumeAnonim a răspuns:

Uita-te la un film laughing