| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa mă schimb a nu fi slab/moale de caracter?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum se manifestă această slăbiciune a ta?

| Crescent a răspuns:

Sincer, nu stiu daca poti sa schimbi asta de tot. Adica ai reusi putin putin, poate daca s-ar intampla niste lucruri care te-ar face diferit. Daca intelegi ce zic. De lucrul asta cam rar scapi. Stiu cum e.

| DirtyMind15070 a răspuns:

În primul rând, să înveți să fii puțin egoist, să te pui pe tine pe primul loc. Adică, dacă nu îți convine ceva, să spui, să nu taci. Și mai ales să nu faci ceva ce nu vrei. Apoi, un lucru care mie mi se pare important pentru a avea un caracter puternic, e să ai curaj să îți spui părerea, fără teama de a te simți judecat. Dacă simți că îți e greu să faci asta, un mic pont, care pe mine m-a ajutat. Mi-am schimbat modul de gândire. Gândește că oricum lumea va uita, la un moment dat, de cuvintele pe care le spui sau lucrurile pe care tu le faci, nimic nu contează cu adevărat. Tu ești personajul principal în viața ta, așa cum alții sunt pers. principale în viețile lor, nimănui nu îi pasă cu adevărat de ce fac alții. Așa că să nu-ți fie teamă să te expui lumii!
Un alt lucru care ajută la formarea unui caracter puternic e încrederea în sine. Iubește-te așa cum ești, respectă-te pe tine însuți și apreciază-te!

Pentru mine, cel puțin, lucrurile astea au funcționat. Sper că te va ajuta răspunsul meu ^^