| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, am o problema mare care ma enerveaza. Sunt clasa a8a si chiar nu vreau sa merg la banchet. Am o relatie foarte proasta cu colegii mei fiindca sunt acel gen de oameni care le dau bullying celor din jur care nu sunt ca ei. Si printre aia sunt si eu fiindca am anxietate sociala si sunt genul de persoana retrasa. Pe langa asta urasc sa dansez si urasc si evenimentele de genul. Le-am spus parintilor mei ca nu vreau sa ma duc si am incercat sa le explic ce colegi nasoli am dar tot nu ma cred si dau vina pe mine ca ei se comporta asa fiindca eu nu vorbesc cu ei. Adevarul e ca nu e vina mea pentru ca anxietatea sociala e destul de greu de invins mai ales in jurul unor persoane răutăcioase. In legatura cu acei elevi cuminti, ei nu ma vor in grupul lor deoarece zic ca nu invat de 9 sau 10 ca sa stau langa ei.
Ce sa fac? Cei care nu ati mers la bachet cum ati procedat?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din atata lucru nu trebuie sa te enervezi, fiindca banchetul NU este obligatoriu!

In orice caz, ce faci toata ziua daca nici nu vrei sa inveti la scoala si nici sa comunici cu colegii de scoala, mergand la petreceri cu ei?

| andreea1baratiu a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce fac e treaba mea ce pl iti pasa tie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Cu asa raspuns, nici nu ma mir ca nu se uita nimeni la tine.
Rusine parintilor care nu te-au educat!

| andreea1baratiu a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma enerveaza fiindca ma judeci ca nu fac nimic toata ziua, ei nu merg la petreceri si fumeaza, se drogheaza si beau, cu asemenea oameni sa stau? Si nu e vorba ca nu invat, nu inteleg ce preda

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Ne-ai cerut ajutorul, iar noi incercam sa intelegem situatia ta cat mai clara si reala, ca sa te putem sfatuii corect.
Deci, de ce nu vrei sa asculti de parinti si nici nu vrei sa inveti? Ce motive ai?
La scoala mergi ca sa fii atent la ore si sa intelegi lectia predata, apoi vii acasa si pui mana serios pe carte, invatand, ca numai asa asimilezi materie si iei note bune.

Ca parinte, eu as aplica pedeapsa recoamandata de psihologi: ti-as lua tot ce pretueisti tu mai mult pe o perioada de vreme, pana iti corectezi notele de la scoala si dovedesti ca asulti d eparinti, ca atare ti-as lua telefonul, computerul, tableta si jocurile electronice pana faci dovada ca esti copil bun, ascultator si ti-ai corectat notele la scoala.

Cum tu ai deja anxietate severa, parintii tai ar trebui sa te duca la psiholog sau sa te controleze cu strictete tot timpul, nepermitandu-ti sa petreci timp online, ca uite unde te-a dus nesupravegherea asta si lipsa somnului de naopte.
Medicii recomanda celor cu anxietate sa iasa fara, in aer liber, sa practice un sport, ca sa elimine stresul pe care si-l induc singuri, ca sa se poate vindeca si in viitor sa ajunga oameni normali mental, usor adaptabili in societate.

| Elizametti a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai taci tanti o dată, fata voia altceva sa stie nu sa ii tineți o predică de 7 mii de randuri ca ar trebui sa fie un copil ascultator si etc
Uite din cauza parintilor severii se indeparteaza copii de ei si nu le poate spune ca au depresii sau sa vorbeasca si alte chestii mai delicate
Fata cum a spus mai sus parinții ei nu o inteleg, colegii se comporta urat si nu are placerea sa se duca la banchet
Iar cu intrebarile ați exagerat, fata a pus o limită si nu a vrut sa raspundă, nu este obligată, asa cum si la banchet nu este obligată sa mearga, are dreptul sa aleaga ce sa facă, este in clasa a 8 a, e maricică gandeste bine lucrurile daca era copchil de 7 ani mai ziceam
Si nu intereseaza pe nimeni de pedeapsa ta si a psihologilor, nici dreptul sa judeci pe cineva nu il ai, nimeni nu il are, acum ca suntem noi nesimțiți si tot judecam, asta e partea a 2 a, nu esti cine stie ce regalitate dată de Dumnezeu sa o poți face...

| andreea1baratiu a răspuns (pentru Elizametti):

In sfarsit cineva inteligent, multumesc!

| sierra1 a răspuns:

Nu mergi și gata, fără explicații și bla-bla

| Fatamuntilor a răspuns:

Prezenta NU este obligatorie,mai ales daca sunt persoane care nu le agerezi! E naspa sa stai intr-un colt,nebagat in seama!
Insa daca mergi iti vei aminti ani si ani!
Am participat la banchetul de clasa a XII cu toate ca nu prea aveam relatii bune cu colegii,nici partener.
De exemplu imi amintesc ca colegi mei poznasi ne invitau la dans, in timp ce altii ne furau vinul
Sau ca atunci au iesit la proful de rusa si profa de bio, iar noi i-am pus sa danseze, elevii faceau cerc in jurul lor si bateau din palme
Sau cand nu ne mai dadeam dusi, chelnarii au stans de pe mese au stans lumina, tot am plecat.
Si au trecut 30 de ani de atunci
Daca nu vrei sa mergi, nu megi si atat!