| LisaJulie a întrebat:

Conform unei statistici, România se afla pe locul 3 la bullying in scoli, mai ales în școlile gimnaziale. Care ar putea sa fie motivele? Violența domestica din țara noastră sau alcoolismul? Sau sunt europenii din est în general mai violenți? Ați avut parte de colegi violenți în generala sau liceu? Ați aflat ulterior ca aceștia erau abuzați acasă?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De unde ai tu statistica asta eronta?

| LisaJulie explică (pentru Violleta2022):

Cauta pe Google,, bullying in european schools"

| Violleta2022 a răspuns (pentru LisaJulie):

Am cautat si am gasit asta, Romania nici nu exista in lista lor:

" recent study performed in the framework of the EU funded programme "European Campaign against Bullying" shows that 51% of students have experienced bullying in Lithuania, 50% of students in Estonia, 43% in Bulgaria, 31% in Greece, 25% in Latvia and 15% in Italy."

| LisaJulie explică (pentru Violleta2022):

Suntem și noi la 48%

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu e lipsa de educatie de la parinti, de la anturaj, de la mediul inconjurator, de la programul de munca al parintilor etc etc etc.

| StoicAnalysis a răspuns:

Educatia de acasa e factorul principal. Daca acasa au parinti care dau exemple negative, exemplele alea o sa le preia si o sa le aplice si intr-un colectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un bully este un copil neglijat de catre parinti, neinteles si uneori si abuzat.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Clar din lipsa educatiei, dar si influentele pe care le au copiii in ziua de azi (parinti alcoolici, droguri, se promoveaza multa violenta in social media), doar vezi atatea cazuri la televizor sau pe net, cum se bat baieti cu baieti, fete cu fete.