| CutuMic a întrebat:

Cum pot sa scap de cosuri? cine are cele mai multe solutii, creme si medicamente sau alte variante primeste fundita...

Răspuns Câştigător
| croissant a răspuns:

Ia de la farmacie Zyneryt. E cam scump dar merita! Si eu am avut cosuri multe si m-am dat cu solutia aia si miau disparut.

http://media.hazipatika.com/gyogyszerek/cmpimgs/5435.jpg

sau Cunosc muuulte masti faciale excelente pentru cosuri (eu nu am tenul acneic, dar imi apare cam de 2 ori pe luna cate un cos, doua)

Proabil si pentru faptul ca eu imi fac o data-de doua ori pe saptamana o masca din urmatoarele:

- masca cu ou : il spargi si separi albusul de galbenus. Albusul intr-o cana/castronel, galbenusul in alta. Prima oara te dai cu albus(eu folosesc pensula pentru vopsit), stai cam 15 min si te clatesti. Apoi te dai cu galbenus si tot cam la fel stai. O sa ai o piele fiiina De bebe

Dupa poti folosi o lotiune tonica cu aspirina. DA, ai citit bine. Si nu, nu trebuie sa ti`o cumperi. Tot homemade iei cateva aspirina le pisezi(pana sa fie pulbere) si apoi pui jumatate de cantitate apa, jumatate otet. Adica: daca tu vrei 500 de ml de lotiune tonica, pui 250 ml de apa, 250 de otet. Sper ca ai prins ideea Cu toate astea, trebuie sa clatesti cu apa calduta.

-mai poti folosi masca cu apirina :iei cateva pastile, pui vreo 10 ml de apa(pentru a se dizolva) si pui iaurt/miere (cat crezi tu ca iti trebuie pentru o masca

-altceva pentru cosuri ar fi scrubul cu malai

-sau, alt scrub : tai o felie de rosie(incearca sa nu fie foarte coapta) si o dai prin zahar pudra, apoi te dai pe fata, e super:X

-altceva, albusul unui ou il amesteci cu musli si ti`l pui pe zonele cu puncte negre(nas, barbie sau frunte, depinde unde ai)

- Si ceva ce o sa te mire Iei o discheta de vata si o inmoi in...sampanie! E suuuuuuuuper. Asta e cea mai buna lotiune/masca/sau cum vrei sa o numesti. iti lasa un tenn. Bafta la alegere!

5 răspunsuri:
| Cherry56 a răspuns:

Cea mai buna solutie si cea mai sigura e sa te duci la un dermatolog sau o cosmeticiana buna si sa iti recomande niste creme cu adevarat eficiente pentru ca nu toate prostiile din comert sunt bune; mai poti folosi si niste masti naturale: http://www.romedic.ro/masti-antiacneice-pentru-cosuri-0P14208
http://www.medicina-naturista.ro/......uperb.html

| dreamout a răspuns:

Cosurile sunt cea mai mare problema a adolescentilortongue
Am o prietena care are problema aceasta. Folosteste Zineryt, si nu ii mai apar cat timp foloseste. E pe bunewinking
Cand am cosuri(foarte rar:d) folosesc Acneon, e foarte bun, dar daca nu ai foarte multe cosuritongue
Tenul gras, in special, este predispus la acnee si iritatii. Acneea este o afectiune a pielii, care se manifesta prin mici abcese, pustule, care apar pe fata si uneori si pe torace, mai ales la varsta adolescentei. Pentru tratarea acneei, trebuie sa urmam o dieta care sa ajute la eliminarea toxinelor din organism. Dieta va consta in: sucuri proaspete de morcovi, telina, sfecla rosie si rosii, peste alb, piept de pui sau curcan, fara piele, fiert sau la gratar. Din alimentatie se vor elimina dulciurile concentrate, cafeaua, alcoolul, tutunul, sarea iodata, alimentele bogate in grasimi si bauturi acidulate. De asemenea, se vor folosi cat mai putine farduri.

DE asemenea, pilulele cu reglare hormonala, sunt foarte ok. Mergi la medicul de familie si o sa-ti prescrie medicamentele ideale pentru tinehappy

Sper sa te ajute:X

| Agradável a răspuns:

In primul rand, trebuie o igiena stricta. si nu trebuie umblat cu mainile pe fata, e chiar recomandat sa nu se atinga deloc fata, pentru ca pe maini sunt cei mai multi microbi. iti recomand si un lapte demachiant de la CLAS, cu migdale dulci si gabenele, de folosit dimineata si seara. trebuie sa renunti la tot ce contine cofeina si menta! Altii recomanda produsele Dermogent, sau Revitol Acnezine. In nici un caz produse magice de la Avon, Oriflame, Vichy sau altele big grinOricum, cea mai importanta e igiena!

Sper ca ti-am fost de folos happy

Funda big grin?

| larisssssa a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu dar am scapat de ele cu RETIN-A sau ZYNERIT (numai stiu exact cum se scrie) dar mai bun este RETIN-A este o crema dar inainte de a o aplica curatate cu ceva

| maya202 a răspuns:

Pune pe ele pasta de dinti.
Serioss nu rade incearca doar