| NicolaMaria02 a întrebat:

Cum pot sa scap de cosuri, si in special de punctele negre?

3 răspunsuri:
| doctorAnswer a răspuns:

Bună, Nicola!
Acneea este o problemă foarte comună, iar cel mai bine te poate ajuta un dermatolog.
Dacă iei trimitere de la doctorul de familiei consultația este gratuită.

| Asuganni a răspuns:

Daca nu ai multe cosuri sau multe puncte negre este normal, o sa dispara pana la 18-20. Trebuie sa ai rabdare, asta e cheia. La pubertate la majoritatea fetelor le apar. Si eu am putine pe frunte si pe nas. Daca nu iti trece pana la 20 de ani dar ar trebui si ai acnee severa, ai multe cosuri, va disparea dupa prima nastere daca nu, te poti duce la un dermatolog! Dar pana atunci daca nu este grav iti va trece dupa pubertate! Pana atunci incearca sa le ascunzi cu putin fond de ten si pudra.