| anamaria82726 a întrebat:

Cum pot sa scap de depresie? Chiar stau si ma gandesc ca am una mai mica..imi vine mereu sa plang din senin. La scoala ma inteleg bine cu colegii dar am probleme mici cu notele si in fine o ruda cunostea un profesor, a vorbit ceva destul de jenant pentru mine si ma gandesc ca dupa vacanta sa nu zica ceva, poveste lunga. In cazul asta am incercat sa ies. Am iesit cu niste prieteni intr-un parc ca sa scap putin de treaba asta, dar mai tare m-am deprimat ca a venit o fata cu niste tigani care s-au comportat urat cam cu toate. Gen nu inteleg de ce...am iesit si eu din casa 5 ore si s-au luat de mine/noi 4 grupuri de tigani. E insuportabil. Si nu am iesit foarte tarziu, adica la 10.30 deja eram in casa. Chiar nu mai suport stresul scolii si al profesorilor exigenti si cand incerc sa ies cu prietenii se iau astia de noi fara sa le facem nimic, mi-au zis chestii urate...ce sa fac? Stiu ca poate pentru voi nu e un motiv de depresie, dar am fost mai sensibila in ultimul timp fiindca eram suparata din cauza ca m-am certat cu niste prieteni

Răspuns Apreciat de Editori
| JuliaManuela a răspuns:

Depresia apare atunci cand vezi totul in negru, cand nu mai gasesti o cale de iesire dintr-o situatie negativa. Este ca o groapa in care cazi si nu reusesti sa iesi, ci parca te afunzi tot mai mult. Totul tine de mentalitate si controlul gandurilor. Am avut si eu multe depresii si a fost o perioada grea si apasatoare. De obicei, persoanele depresive se izoleaza de restul lumii si nu mai vor comunicare si nici o tangenta cu ceilalti din jur. Cand ai ganduri negative esti pe o anumita frecventa joasa de energie de vibratie. E ca la radio, daca vrei sa asculti altceva, un alt canal radio trebuie sa schimbi frecventa. Asa este si in cazul depresiei. Trebuie sa iti schimbi modul de a vedea ceea ce se intampla, cu alti ochi. Gandeste-te cat de minunat este sa ai liniste sufletesca ...Fiecare dintre noi avem un fel de a ne linisti si a gasi pace launtrica. Depresie este o boala a sufletului. Modalitatea de a iesi din ea necesita vointa si efort de a te mobiliza. Eu fac un exercitiu de recunostinta prin care vreau sa gasesc tot ce este bun in viata mea, adica sa vad lucrurile bune din ea, care ma ajuta sa ma concentrez spre pozitiv, care ma fac sa gandesc ca viata este frumoasa si merita traita si este un dar care trebuie pretuit. Comunicarea cu ceilalti este importanta, mai ales cu un specialist. Si ca in cazul oricarei boli trebuie vazut cauza care a declansat-o. Stresul si suprasolicitarea sunt cauze care duc la depresie, acel sentiment ca esti coplesit de ceea ce ti se intampla si nu gasesti o rezolvare din acea dificultate pe care o intampini este deosebit de apasator. Ceea ce trebuie sa faci este sa constientizezi ca starea aceasta negativa in care esti daca insisti sa vezi cu aceeasi ochi ceea ce ti se intampla se va inrautatii. Incearca sa iti distragi atentia prin implicarea in activitati care iti fac placere, care te relaxeaza si iti dau o stare de bine (muzica, sport, desen, o carte motivationala, dans, video-uri haioase). Trebuie sa iti apara dorinta de a iesi din starea aceea si vointa de a gasi o cale de iesire. Este important mediul in care traiesti, e nevoie de sprijin, intelegere si iubire din partea celorlati din jurul tau. Viata poate fi privita ca si o lupta. Depresia este o lupta cu proprii demoni. Fii invingatoare! Viata este frumoasa si merita traita!

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

La un psiholog, chiar al școlii!
Nu există altă soluție!